5 tipů, jak začlenit meditaci do svého každodenního života

8. října 2018

Už přes rok se věnuji mindfulness meditacím. Mindfulness se velmi obtížně překládá, ale v češtině se objevuje jako všímavost, uvědomování, bdělost či bdělá pozornosti a plné vědomí. Osobně nejvíc souzním se slovem „uvědomování“, protože mindfulness je schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, aniž bychom to posuzovali, hodnotili nebo něco očekávali. Medituji s aplikací Calm a na svých stránkách mají spoustu užitečných článků. Některé z nich jsem se rozhodla přeložit, protože spousta lidí, kteří neumí anglicky, by se k nim jen těžko dostávala. Dneska vám chci představit 5 tipů, jak můžete začlenit meditaci do svého každodenního života.

Někteří lidé se mylně domnívají, že meditace je nějaká podivná a tajuplná činnost, během které má člověk naprosto vypnout mysl nebo se stáhnout ze světa. Jenže ve skutečnosti je pravým opakem.

Během meditace se chceme naladit.

Naladit se na přítomný okamžik. Naladit se na svou mysl a stav svého srdce. Naladit se na své tělo.

Tou nejtěžší součástí meditace je však otázka, jak ji začlenit do svého každodenního života a udělat si z ní nový zvyk.

Takže dnes se s vámi chceme podělit o 5 jednoduchých tipů, jak si na pravidelnou meditaci zvyknout a vnést do svého života více klidu a radosti.

Začněte s málem
Jedním z důvodů, proč může být pravidelná meditace náročná, je mylná domněnka, že musíte meditovat po dlouhou dobu. Pro začátek stačí, když budete meditovat 5 minut denně. Jakmile si na to zvyknete a bude vám to příjemné, zkuste to vydržet déle. Když začnete nejdříve s pár minutami denně, snadněji si z toho uděláte zvyk.

Meditujte každý den ve stejnou dobu
Pokud budete meditovat ve stejnou dobu a vytvoříte si z toho denní rituál, snadněji si na každodenní meditaci zvyknete. Nastavte si to jako připomínku a zkuste tím začít každé ráno hned po probuzení.

Vytvořte si meditační svatyni
Když si pro sebe zařídíte krásné místo určené k meditaci, snadno si z toho uděláte rituál, který vás bude inspirovat a nabíjet energií. Obklopte se například pohodlnými polštáři a vonnými svíčkami.

Oslavte svou cestu
Nejlepším způsobem, jak si vytvořit nový zvyk, je oslavovat jednotlivé kroky. Začněte třeba tím, že se rozhodnete meditovat tři dny po sobě. Vymyslete si pro sebe nějakou odměnu. Můžete si například dopřát relaxační koupel nebo si koupit novou knihu. Prostě udělejte cokoliv, co vám dodá inspiraci k další praxi.
Potom si zvolte za cíl sedmidenní meditaci a postupně se dopracujete k tomu, že se z toho stane každodenní zvyk.

Užívejte si to
Pravidelná meditace s sebou přináší nesmírné výhody, tak proč si ji zároveň něčím nezpestřit?
Pokud jste doteď meditovali v tichu, zkuste experimentovat a pusťte si k tomu například nějakou hudbu. Můžete vyzkoušet instrumentální skladby nebo třeba zvuky deště či praskajícího ohně v krbu. Zkuste meditovat sami nebo s pomocí nějaké aplikace. Je to jen na vás.

Přeloženo ze stránek
https://blog.calm.com/relax/5-simple-tips-to-make-meditation-a-daily-habit

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Zdraví

ŠTÍTKY

meditace  |  mindfulness  |  zdraví

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.