5 způsobů, jak každý den praktikovat uvědomování

15. října 2018

Už přes rok se věnuji mindfulness meditacím. Mindfulness se velmi obtížně překládá, ale v češtině se objevuje jako všímavost, uvědomování, bdělost či bdělá pozornosti a plné vědomí. Osobně nejvíc souzním se slovem „uvědomování“, protože mindfulness je schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, aniž bychom to posuzovali, hodnotili nebo něco očekávali. Medituji s aplikací Calm a na svých stránkách mají spoustu užitečných článků. Některé z nich jsem se rozhodla přeložit, protože spousta lidí, kteří neumí anglicky, by se k nim jen těžko dostávala. Tentokrát se podíváme na 5 způsobů, jak každý den praktikovat uvědomování.

Uvědomování zahrnuje prosté věnování pozornosti přítomnému okamžiku, bez posuzování. Bez ohledu na to, jestli pociťujete stres nebo úzkosti, toužíte po pořádném spánku nebo zda ve svém životě chcete prožívat více radosti a spojení s ostatními lidmi, uvědomování nás učí, jak se probudit, soustředit a být přítomní.

S větším uvědoměním se dokážeme lépe rozhodovat, vytvářet silnější vztahy a jsme schopní zachovat si chladnou hlavu uprostřed každodenních radostí a strastí.

Jedna z častých otázek zní: Jak můžu každý den praktikovat uvědomování?

Často máme spoustu práce, meleme z posledního a představa, že bychom si měli přidat na seznam další úkol nám připadá nemožná.

Dnes se s vámi podělíme o 5 jednoduchých způsobů, jak ve svém životě každý den praktikovat uvědomování, abychom byli šťastnější, zdravější a cítili větší duševní klid.

Pozorujte své myšlenky, ale neposuzujte je
Když si všimneme našich tendencí k posuzování, učiníme první krok k tomu, abychom s tím byli schopní něco dělat a naučili se větší trpělivosti, soucitu a přijetí, protože tyto vlastnosti pomohou nám všem.
Procvičujte se v uvědomování a přijímání jakýchkoliv myšlenek, které vás napadnou. Dovolte každému okamžiku, aby byl nový a příjemný. Věnujte mu plnou pozornost a přijměte ho, ať je jakýkoliv.
Naším cílem není dosáhnout nějakého konkrétního pocitu, myšlenkového rozpoložení nebo stavu. Chceme jen pozorovat, co se odehrává v přítomném okamžiku.
Snažte se zbavit posuzování a odpoutat se od všech příběhů, které si automaticky vymýšlíte.
Pokaždé, když se vaše mysl někam zatoulá a začnou vám hlavou bloudit myšlenky, vraťte se s laskavostí, soucitem, naprostým přijetím a bez posuzování zpátky do přítomného okamžiku.

Záměrně se soustřeďte na jeden úkol
V dnešní době je běžné, že považujeme za něčí přednost, pokud dokáže dělat víc věcí najednou. Myslíme si, že čím víc toho zvládneme, tím jsme produktivnější. Ale multitasking není ve skutečnosti ani zdravý, ani efektivnější.
Pokud se neustále soustředíme na něco jiného, zpomalujeme tím naši kreativitu a komunikační procesy. Když přerušíme jednu činnost a vrhneme se na jinou, pořád věnujeme pozornost něčemu dalšímu a vytrháváme se ze soustředění, podáváme mnohem menší výkony. A zároveň častěji děláme chyby.
Multitasking může ovlivňovat i naše zdraví. Když se snažíme zvládnout příliš mnoho věcí najednou, cítíme se zahlcení, unavení a vystresování.
A v neposlední řadě ztrácí náš mozek vlivem neustálého střídání pozornosti svou schopnost se na něco delší dobu soustředit. Jakmile přestaneme být schopni se soustředit na jeden jediný úkol, začneme si uvědomovat, jak je to ve skutečnosti důležité.
Proto je lepší dělat vždy jen jednu věc. Když věnujeme pozornost jedinému úkolu, dokážeme se lépe soustředit a podáváme lepší a efektivnější výkony. A zároveň nám to přináší větší klid.
Kdykoliv je to možné, snažte se ve svém každodenním životě soustředit vždy jen na jednu věc.
K tomu je samozřejmě zapotřebí uvědomování. Potřebujete si být vědomi toho, čemu právě věnujete pozornost a odolat touze jít dělat něco jiného. Můžete si to procvičovat během činností, které nevyžadují, abyste byli v blízkosti svého počítače nebo telefonu. Zkuste například cvičit jógu, jít na procházku, uvařit si nějaké dobré jídlo nebo si zahrát na nějaký hudební nástroj. Vypněte telefon a odpojte se od internetu. Věnujte svou plnou pozornost jen jedné jediné věci.
A při práci se záměrně zbavte všeho, co by mohlo odvést vaši pozornost a ztížit vám soustředění na jednu věc.

Několikrát denně si dopřejte 5 minut, kdy jen zavřete oči a zhluboka se nadechnete
Zavřete oči a soustřeďte se na zvuky kolem vás. Vnímejte, jak vzduch působí na vaši pokožku.
Věnujte plnou pozornost dýchání. Všímejte si, jak vám vzduch proniká nosem do těla a proudí do plic.
Vnímejte, jestli je teplý nebo chladný. Zkuste si uvědomit, kde všude v těle ho cítíte.
Dýchání je předmětem vašeho soustředění. Ať je pravidelné a hluboké a dodá vám klid.

Jděte se projít, zavřete oči a naslouchejte zvukům přírody
Zkuste si dopřát 10 nebo 15minutovou vědomou procházku. Nezáleží na tom, jestli je teplo nebo zima, prší nebo svítí slunce. Vyhraďte si chvilku na to, abyste věnovali pozornost všemu, co vidíte, slyšíte, cítíte a vnímáte. Všímejte si nejen všeho kolem vás, ale i ve vás.
Kráčejte pomalu a pozorně. Soustřeďte se na každý krok. Není důležité se někam dostat.
Když nemáte žádný konkrétní cíl, bude pro vás jednodušší soustředit se na přítomnost a všímat si okolí. Uvidíte, jak vám vědomá procházka dokáže obohatit den.

Všímejte si, když se v mysli zatouláte do minulosti nebo do budoucnosti, a vraťte se zase do přítomnosti
Uvědomování je ve skutečnosti o tom, abyste se naučili věnovat něčemu pozornost.
A proč je to důležité?
Jak často se chcete na něco soustředit a potom si uvědomíte, že jste se nechali něčím vyrušit? Jak často nedokážete usnout, protože přemýšlíte o něčem, co se odehrálo v minulosti, nebo co by se mohlo přihodit v budoucnosti? Jak často jste oběťmi starých zvyků, protože fungujete na autopilota?

Rozvíjení uvědomění nám pomáhá si rychleji všimnout, když se necháme něčím unést nebo se v myšlenkách někam zatouláme. Čím víc naše uvědomění posilujeme, tím víc si toho všímáme.

Začneme si opravdu vychutnávat jídlo a pozorně naslouchat lidem. Jsme schopni se lépe soustředit a nespouštět ze zřetele náš cíl. Nejsme zaseknutí v minulosti nebo nejsme posedlí strachováním o budoucnost, protože jsme v přítomnosti. Jen na té totiž záleží.
Možná si během dne všimnete, že se necháváte unést svými myšlenkami, občas zabloudíte do minulosti nebo budoucnosti… nebo pořád vedete vnitřní dialog. Je to přirozenost naší mysli. Prostě se nechává rozptýlit. Proto ji přestaňte soudit.
Jakmile začnete rozvíjet uvědomování, jednoduše svým myšlenkám dovolte, aby se objevily, a potom je nechejte jít. Nechte je odplout jako mraky na obloze.
Uvědomování si svých činností, rozhovorů a každodenního života má jen jeden háček: Chce to trochu cviku.
Nestačí si o tom jen něco přečíst nebo o tom přemýšlet. Pokud chcete, aby to skutečně fungovalo, potřebujete to začít praktikovat. A čím déle budete cvičit, tím vám to bude připadat snadnější a budete si všímat pozitivních změn ve svém životě.

Přeloženo ze stránek
https://blog.calm.com/relax/5-simple-ways-to-practice-mindfulness-in-daily-life

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Zdraví

ŠTÍTKY

meditace  |  mindfulness  |  uvědomování

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.