6 přínosů meditace pro naše zdraví

1. října 2018

Už přes rok se věnuji mindfulness meditacím. Mindfulness se velmi obtížně překládá, ale v češtině se objevuje jako všímavost, uvědomování, bdělost či bdělá pozornosti a plné vědomí. Osobně nejvíc souzním se slovem „uvědomování“, protože mindfulness je schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, aniž bychom to posuzovali, hodnotili nebo něco očekávali. Medituji s aplikací Calm a na svých stránkách mají spoustu užitečných článků. Některé z nich jsem se rozhodla přeložit, protože spousta lidí, kteří neumí anglicky, by se k nim jen těžko dostávala. Dnes si řekneme víc o 6 zdravotních přínosech meditace.

Možná už víte, že meditace pomáhá snižovat stres a úzkosti, zlepšit schopnost soustředění a zvýšit pocit štěstí. Ale spousta lidí netuší, že meditace dokáže pozitivně ovlivnit i naše tělesné zdraví. Dnes si povíme o šesti způsobech, díky kterým nám meditace může pomoct prožít delší a zdravější život.

1. Snižuje vysoký krevní tlak
Hypertenze je jedním z hlavních rizikových faktorů v případě srdečních chorob a mrtvic a její léčbu mohou provázet komplikace. Od roku 2013 uvedla Americká kardiologická asociace (The American Heart Association) meditaci jako klinicky ověřenou doplňkovou léčbu. Vědci našli při prověření výzkumu přesvědčivé důkazy o tom, že praktikování meditace dokáže snížit vysoký krevní tlak. Stále si nejsme jistí, jak to přesně funguje nebo zda jsou některé druhy meditace lepší než jiné. Ale pokud trpíte hypertenzí (nebo jí chcete předejít), může být meditace důležitou součástí léčby či prevence.

2. Zpomaluje buněčné stárnutí
Špičky ve svém oboru zjišťují, že meditace by mohla zpomalit biologické stárnutí. Když se naše buňky dělí, DNA je chráněná specializovanými strukturami chromozomů, které se jmenují telomery. Jak stárneme, naše telomery se zkracují, a tím se poškozují buňky. A jak během let dochází k buněčnému poškození, odnáší to naše zdraví.
Kdybychom dokázali najít způsob, jak zabránit zkracování telomer, objevili bychom elixír věčného mladí. Ale vraťme se do reality. Meditace nezastaví proces stárnutí, ale vědci objevili důkazy, které vypovídají o tom, že meditace zpomaluje zkracování telomer. Mnohé výzkumy dokázaly, že meditace aktivuje geny, které produkují telomerázu, tedy enzym napomáhající v prevenci zkracování telomer. To znamená, že meditace nás může na buněčné úrovni ochránit před chátráním organismu, které souvisí se stárnutím.

3. Pomáhá v prevenci diabetu
Když konzumujeme cukry, naše tělo je pomocí inzulínu štěpí. Diabetes II. typu je způsobený inzulínovou rezistencí, což znamená, že tělo pořád produkuje inzulín, ale ten už neúčinkuje tak efektivně. Časem už není slinivka břišní schopná produkovat dostatek inzulínu, aby štěpil cukr v krvi, a končí to cukrovkou.
Výzkumy ukazují, že meditace pomáhá tělu efektivněji využívat inzulín, a tím regulovat cukr v krvi. Stresový hormon kortizol významně přispívá k inzulínové rezistenci. Meditace pomáhá snižovat hladinu kortizolu, a díky tomu umožňuje inzulínu, aby fungoval tak, jak má.
Pokud máte cukrovku, s pomocí meditace ji sice nevyléčíte, ale může vám pomoct zvládnout důsledky této nemoci. Jestli vám hrozí riziko vzniku diabetu, meditace může být důležitou součástí prevence.

4. Pomáhá v boji s Alzheimerovou chorobou
Přibližně od doby, kdy dovršíme věku 30 let, začne náš mozek ztrácet neurony. Tento proces postupné degenerace mozku vystavuje starší lidi riziku kognitivního úpadku, rozvoji Alzheimerovy choroby a dalších forem demence. Výzkumy mozku s pomocí zobrazovacích metod ukázaly, že u lidí, kteří se dlouhodobě věnují meditaci, dochází s věkem k menšímu úbytku mozkové hmoty. Jedna studie zjistila, že tloušťka mozkové kůry meditujících ve věku 40-50 let odpovídala výsledkům lidí ve věku 20 až 30 let, kteří se meditaci nevěnovali.
Ale co dělat, pokud už jste starší a nemeditovali jste po celý svůj život? I přesto vám může meditace pomoct, obzvlášť v klíčovém období, kdy se začnou projevovat první známky kognitivního úpadku, ale ještě nedošlo k plnému rozvoji demence. Když meditujeme, procvičujeme si mozek zcela novým způsobem. Učení nové schopnosti, zlepšování soustředění a posilování vědomého uvědomění stimulují tvorbu nových neuronů. A navíc snížení stresu chrání existující struktury mozku před dalším poškozením.

5. Zmírňuje chronickou bolest
Chronická bolest a s ní často související závislost na opiátech jsou jedním z největších zdravotních problémů dnešní společnosti. Neuvěřitelný vliv meditace na zmírnění bolesti je známý už tisíce let. Za posledních několik desítek let se nashromáždilo působivé množství vědeckých výzkumů, které tato tvrzení podporují.
Meditace pomáhá zmírnit chronickou bolest tím, že dochází k větší aktivaci těch oblastí mozku, které regulují vnímání bolesti, a zároveň snižuje negativní emoční reakce spojené s prožitkem bolesti. Stres navíc chronickou bolest ještě zhoršuje, a protože meditace stres snižuje, zmírňuje tím i intenzitu bolesti.
Povzbudivé výsledky přinesla jedna studie, která dokázala, že dokonce i lidé, kteří s meditací teprve začínali, zaznamenali výrazné zmírnění bolesti už po pár týdnech praktikování uvědomování.

6. Posiluje imunitní systém
Imunitní systém je neuvěřitelně důmyslný systém na rozeznávání a likvidaci patogenů ohrožujících naše zdraví. Úzce souvisí s naším nervovým systémem. Když máme oslabenou imunitu, jsme snadným cílem pro různé infekce.
Praktikování mindfulness meditace souvisí se sníženými známkami zánětu, který je jasným příznakem snížené funkce imunity. Několik výzkumů zjistilo, že meditace zvyšuje počet CD-4 buněk, které hrají zásadní roli v obraně před nemocemi. Stále se přesně neví, jakým způsobem meditace pozitivně ovlivňuje imunitní systém, ale určitě se na tom podílí snížení stresu a lepší schopnost samoregulace.

Přeloženo ze stránek
https://blog.calm.com/relax/6-health-benefits-of-meditation

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Zdraví

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.