7 pozitivních vlivů mindfulness meditace

22. října 2018

Už přes rok se věnuji mindfulness meditacím. Mindfulness se velmi obtížně překládá, ale v češtině se objevuje jako všímavost, uvědomování, bdělost či bdělá pozornosti a plné vědomí. Osobně nejvíc souzním se slovem „uvědomování“, protože mindfulness je schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku, aniž bychom to posuzovali, hodnotili nebo něco očekávali. Medituji s aplikací Calm a na svých stránkách mají spoustu užitečných článků. Některé z nich jsem se rozhodla přeložit, protože spousta lidí, kteří neumí anglicky, by se k nim jen těžko dostávala. Tentokrát se zaměříme na 7 důvodů, proč je dobré meditovat.

Pokud vás meditace zaujala a chtěli byste ji vyzkoušet nebo pátráte po nějaké motivaci, jak u ní vydržet, možná vám pomůže, když se dozvíte, jak moc vám dokáže změnit život.

K tomuto seznamu 7 pozitivních vlivů meditace se můžete vrátit pokaždé, když budete potřebovat povzbudit. Nechte se přemluvit, abyste si na ni každý den vyhradili pár minut svého času. Jak nám může meditace změnit život?

1. Jsme méně vystresovaní
Bylo vědecky dokázáno, že mindfulness meditace pomáhá dostat se ke kořenům našich problémů se stresem: k přehnané tendenci našeho mozku vidět potenciální katastrofu všude, kam se podíváme. Když se vědomě zklidníme, uvědomíme si neustálé pocity nespokojenosti a naléhavosti, které ovládají naši mysl.
Meditace si s tím dokáže poradit naprosto převratným způsobem. Místo toho, abychom začali spěchat a snažili se dělat víc, a tím stres ještě podpořili, uděláme pravý opak. Zpomalíme a zaměříme se na něco prostého a bezproblémového, například na naše dýchání. Jakmile se trochu zklidníme, můžeme své stresující pocity a myšlenky pozorovat, aniž bychom se jimi nechali unést.
Po týdnech a měsících pravidelného cvičení se náš mozek skutečně změní. Dokážeme v náročných situacích jednat s mnohem chladnější hlavou, a když nás něco rozhodí, rychleji se z toho zotavíme. Pořád budeme žít ve stresujícím světě, ale s pomocí meditace se mu naučíme lépe čelit.

2. Dokážeme se lépe soustředit
Jako dítě jsem se nechal snadno něčím rozptýlit a učitelé na mě často křičeli: „Dávej pozor!“ Ale nikdo mě nikdy nenaučil, jak to udělat. Představte si, jaké by to bylo, kdyby učitelé matematiky na děti neustále křičeli: „Musíte to vydělit!“
Dobrou zprávou je, že soustředění si můžete osvojit úplně stejně jako jakoukoliv jinou schopnost. Potřebujete k tomu jen trochu cviku a správný návod. Během meditace rozvíjíme schopnost soustředění díky tomu, že svou pozornost neustále zaměřujeme na předmět našeho zájmu, většinou na dýchání nebo nějaké tělesné vjemy. Nezáleží až tolik na tom, na co se soustředíme, ale podstatné je, že si něco vybereme a držíme se toho. Časem se naučíme věnovat pozornost tomu, čemu chceme, místo toho, abychom se nechali rozptýlit vším možným.

3. Snadno se dokážeme do něčeho ponořit
Meditace nám pomáhá ponořit se do nějakého úkolu nebo činnosti. Naučíme se totiž zklidnit, ale zároveň zůstat bdělí a soustředit se beze stresu. Soustředění, na které jsme zvyklí, nás většinou stojí spoustu úsilí, vyvolává v nás napětí a nespokojenost, a v konečném důsledku nám brání v tom, abychom se do toho mohli naplno ponořit.
S pomocí meditace se nepotřebujeme usilovně soustředit, ale můžeme nechat věci plynout. Umožníme své mysli, aby se zklidnila, a můžeme se ponořit do toho, co právě děláme. To samé se děje třeba při programování nebo hře na saxofon. Ponoříme se do toho, věnujeme tomu pozornost, ale zároveň se cítíme uvolnění.

4. Cítíme se šťastnější
Čím dál více výzkumů dokazuje, že opravdové štěstí nepramení z hmotných věcí nebo úspěchu. Pochází z kvality našich prožitků. Díky meditaci se cítíme šťastnější, protože zlepšuje naši schopnost všímat si a vážit si příjemných zážitků a pomáhá nám lépe zvládat náročné životní situace.
Technologie nám zajišťují pohodlí a přepych. Ale i navzdory všem pokrokům a inovacím musíme stále čelit bolesti, nemocem a každodenním nepříjemnostem. Tohle všechno nám může zkomplikovat snahu užívat si život. Mindfulness meditace nás učí, jak si lépe uvědomovat a snadněji přijímat bolestné zkušenosti. Studie mozku dokázaly, že zvýšená vnímavost bolesti vede k menší aktivaci oblastí mozku, které souvisí s utrpením.
U příjemných zážitků však uvědomování působí opačně. Když naplno prožíváme všechno dobré, co nás v životě potká, cítíme se šťastnější.

5. Lépe zvládáme náročné životní situace
Ať už se jedná o ztrátu, výpověď nebo trauma, náročné životní situace k nám přicházejí jako nezvaní hosté. Když nás potká něco těžkého, meditace nám může pomoct se z toho rychleji zotavit a překonat nepřízeň osudu.
Když se stane něco hrozného, připadá nám nemožné soustředit se na něco, co s naší situací nijak nesouvisí. Mindfulness meditace nás však právě tohle naučí. Začneme si všímat například toho, jak se sluneční paprsky odráží od listů stromů nebo tichého hučení stropního větráku.
Uvědomíme si, že je přítomný okamžik plný velmi obyčejných věcí, které nejsou protkané strachem, bolestí, vztekem nebo pocitem ztráty. Když se uprostřed našeho utrpení soustředíme na něco emocionálně neutrálního, je to jako bychom použili nějaký tajný trik ninjů, který nám pomůže uniknout našemu trápení.
Bolestné prožitky tím sice nikam nezmizí, ale můžeme si dopřát krátkou přestávku od našeho utrpení. Dostaneme možnost se tady a teď vzchopit, abychom mohli statečně čelit budoucnosti.

6. Máme lepší vztahy
Skryté síly emocí jedné osoby jsou sami o sobě dost složité, ale když se dají dva lidé dohromady, občas z toho vznikne pěkný zmatek.
Pokud jsou v sázce vztahy, které pro nás hodně znamenají, často se na povrch vydere to nejhorší. Zoufale si přejeme, aby všechno fungovalo tak, jak má, a když se věci pokazí, zahltí nás emoce. Náš problém netkví v tom, že jsme emocionální bytosti. Emoce nám totiž umožňují vytvářet a upevňovat vztahy. Problémem je síla našich emocí, které se mohou vymknout kontrole. A někdy nás doženou k věcem, kterých potom litujeme.
Meditační učitelé nás učí, abychom si lépe uvědomovali své pocity a pocity lidí, na kterých nám záleží. Emoční uvědomění je však jen prvním krokem. Naučíme se také zachovat si odstup, zhluboka se nadechnout a jednat s chladnou hlavou a soucitem. Naše normální pocity jako strach z opuštění, vztek poté, co nás někdo urazil apod. nikam nezmizí. Ale místo toho, abychom se uzavřeli do sebe, křičeli nebo za sebou práskli dveřmi, naučíme se své pocity vnímat, pojmenovat je, ale zároveň zůstat klidní.

7. Jsme zdravější
Vědci začínají objevovat mnoho různých pozitivních vlivů meditace na naše zdraví (například v souvislosti s vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo chronickou bolestí).
Lékaři vědí už několik desítek let, že stres může za spoustu našich zdravotních problémů. Chronický stres neubližuje jen naší mysli, ale ovlivňuje i tělesné zdraví a způsobuje záněty, bolest, potíže se zažíváním a oslabenou imunitu. Meditace pomáhá snížit míru stresu, a díky tomu pozitivně ovlivňuje i naše zdraví.
Pokud se chcete o přínosech meditace pro naše zdraví dozvědět víc, přečtěte si tento článek (odkaz).

Přeloženo ze stránek
https://blog.calm.com/relax/7-benefits-of-mindfulness

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Zdraví

ŠTÍTKY

meditace  |  mindfulness  |  přínosy meditace  |  soustředění  |  stres  |  vztahy

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.