Masáže nohou

3. září 2018

Masáž chodidel je jednou z nejpříjemnějších masáží, které si můžete dopřát (tedy pokud nejste natolik lechtiví, že sotva se někdo dotkne plosky vašich nohou, začnete se chichotat). Nedávno jsem psala o reflexologii, hloubkové masáži zaměřené třeba na snížení bolesti nebo úzkosti, ale hlavně na spuštění léčebných a regeneračních procesů. Dneska bych vám chtěla představit způsob, jak si v pohodlí domova dopřát příjemnou masáž chodidel, ať jste na to sami, nebo si uděláte hezký večer s partnerem.

Poznámka: V článku používám pro zjednodušení výraz „partner“, ale klidně si za něj dosaďte třeba partnerku, manžela, manželku, přítele, přítelkyni, …

Pár základních tipů

 1. Připravte si teplou lázeň s plátky ovoce
  Váš partner se mezitím posadí do pohodlného křesla. Nalijte do nádoby 15 až 19 litrů teplé vody. Nakrájejte na plátky citrón, limetku nebo pomeranč a přidejte je do vody. Potom může partner položit nohy do lázně a pět minut v klidu odpočívat.
  – Zatímco má nohy v teplé vodě, můžete mu pomocí plátků ovoce jemně masírovat chodidla.
  – Zkuste do vody přidat čajovou lžičku mořské soli, která má zklidňující účinky.
  – Můžete vody přidat pár kapek éterického oleje, například levandulového, tea tree nebo mátového.
 2. Osušte nohy čistým ručníkem
  Poté, co si partner dostatečně vychutnal teplou lázeň, posaďte se před něj na židli nebo na polštář položený na zemi. Ručník rozprostřete na polštář a ten si položte do klína. Uchopte partnerovu nohu a jemně ji osušte ručníkem.
 3. Použijte malé množství masážního oleje nebo tělového mléka
  Pokud máte studené ruce, chvíli je třete o sebe. Olej nebo tělové mléko zjemní pokožku chodidel, a díky tomu bude masáž ještě příjemnější. Nejlepší jsou přípravky, které obsahují přírodní složky, jakými jsou kakaové máslo, kokosový olej, tea tree olej nebo eukalyptus.
 4. Vytvořte příjemnou, uklidňující atmosféru
  Znáte to. Koupel je také úplně jiná, když si zapálíte svíčky a pustíte hezkou hudbu. I při masáži si můžete dopřát něco navíc. Zapalte vonné svíčky s vaší oblíbenou vůní, ztlumte světlo, pusťte příjemnou hudbu.
 5. Ptejte se partnera, jak se cítí a co je mu příjemné
  Přizpůsobte se jeho potřebám a ptejte se ho, co se mu líbí. Naslouchejte mu a zaměřte se na místa, která jsou mu obzvlášť příjemná. Přitlačte jen, pokud vám to partner dovolí. Ujistěte se, že mu to nevadí a nezpůsobujete mu bolest.
 6. Masáž provádějte pravidelně
  A vytvořte si z toho nový zvyk. Vyberte si jeden den v týdnu a zvolte si dobu, která vám oběma vyhovuje. Třeba večer po práci, kdy se potřebuje uvolnit po náročném pracovním dni. Pravidelnou masáží se časem zlepšíte a zjistíte, co se vašemu partnerovi líbí. Až získáte trochu cviku, můžete klidně přitlačit beze strachu, že byste partnerovi ublížili.

Samotná masáž
Přitáhněte si partnerovu nohu co nejblíž k hrudi a trochu se překloňte. Potom chodidlo oběma rukama obejměte a začněte masírovat plosku nohy svými palci. Nejdřív se věnujte prstům a pomalu pokračujte až k patě. Promasírujte ji a zase se pomalu vraťte až k prstům. Opakujte dvakrát až třikrát.

Potom se zaměřte na oblast klenby. Znovu použijte palce a masírujte krouživými pohyby po dobu aspoň 30 vteřin. Můžete zkusit kroužit jedním palcem po směru a druhým proti směru hodinových ručiček. Následně položte palce na opačné konce chodidla (jeden na patu a druhý pod prsty) a masírováním je k sobě přibližujte (jako byste míjeli lidi na ulici 😊). Opakujte třikrát až pětkrát. Nejděte na to moc zlehka, abyste partnera spíš nelechtali, ale ani netlačte moc silně, abyste mu nezpůsobili bolest na citlivějších částech.

Jednou rukou uchopte partnerovu nohu v místě klenby. Palcem a ukazováčkem druhé ruky uchopte palec na jeho noze. Palec umístěte na vrchní stranu. Ukazováček se nachází na spodní straně palce. Velmi jemnými pohyby prstem otáčejte a masírujte ho po celé délce. Potom se věnujte dalším prstům.

Soustřeďte se na patu a Achillovu šlachu. Masáž této oblasti může některým lidem připadat nepříjemná, tak opatrně. Vždycky se raději zeptejte, jestli to partnerovi nevadí. Pomocí palců postupujte krouživými pohyby od paty až k lýtku.

Věnujte se vždy jen jedné noze. Pořádně ji promasírujte a opakujte stejné pohyby i na druhé.

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Zdraví

ŠTÍTKY

masáž nohou

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.