Uzemnění neboli grounding

26. června 2018

Jsme z velké části stvořeni z vody a minerálů, naše těla proto slouží jako skvělý vodič. Země v sobě ukrývá elektrický potenciál, který může ve formě proudu elektronů přecházet do našich těl při přímém kontaktu se zemí. Jenže v dnešní době spousta lidí nosí boty s podrážkami vyrobenými z gumy nebo plastu, které je od elektrického působení Země izolují. Dávno nespíme v přírodě jako naši předkové, a proto s ní nejsme v přímém kontaktu, nejsme uzemnění.

Podle vědeckých výzkumů posledních let má uzemnění neboli grounding hned několik pozitivních vlivů na zdraví. Může například snížit množství zánětů, ulevit od bolesti nebo stresu či zlepšit cirkulaci krve.

Jak se spojit se Zemí?

Výzkumy uzemnění jsou teprve na začátku, ale v minulosti ho lidé praktikovali úplně běžně. Chodili bosí nebo nosili boty z kůže, které jim umožnili přijímat energii Země. Když jsme začali nosit boty s gumovou či plastovou podrážkou, tak jsme se od této energie odstřihli, a ani si neuvědomili, že jsme tím podpořili spoustu zdravotních problémů.

Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak to napravit. Zkuste se půl hodiny projít venku po trávě nebo se posaďte do parku pod strom. Uvidíte, jestli se vám uleví od bolesti nebo stresu. Někdy může pomoct, když se nejdřív uzemníte ve svém těle a soustředíte se na plosky nohou dotýkající se země nebo na svůj dech. Můžete také zkusit následující techniky.

Vědomě se procházejte

Prostě se procházejte a všímejte si svého okolí. Přes léto se uzemňuji během každovečerního zalévání zahrady. Slunce už tolik nepraží, ale půda je krásně vyhřátá. Chodím po trávě i po hlíně, občas mě skropí zatoulaná kapka. Pomáhá mi to setřást stres z pracovního dne a uvolnit se před tím, než si večer dopřeji čas strávený s rodinou či s knihou. Volný kousek země se dá najít kdekoliv, i když nemáte zahradu. Můžete zajít do parku nebo vyrazit do nejbližší přírody, třeba si svlažit nohy v lesním potůčku.

Představte si, že jste strom

Postavte se a rozkročte nohy na šířku ramen. Narovnejte se a mějte ruce volně podél těla nebo si je položte na břicho. Představte si, jak všechna vaše tíha a napětí plyne do nohou a odtud odchází rovnou do země. Pokud chcete, můžete si představit, že z vašich nohou vyrůstají kořeny. Někomu naopak může pomoct představa různě barevné energie. Starosti, kterých se chcete zbavit, si představte jako černou tíživou energii, a léčivou energii Země jako zářivě bílé světlo.

Spojte se Zemí

Stejně jako v předchozím cvičení pracujte i v tomto se svými představami. Vnímejte sami sebe a půdu pod nohama. Potom se soustřeďte na své srdce. Představte si, jak z něj vyzařuje energie života. Potom si představte střed Země. Můžete si vizualizovat zemské jádro, kruh světla nebo cokoliv jiného, co vás napadne. Pak si představte zakřivený paprsek světla či energie, který pramení ve vašem srdci a směřuje do středu Země. Odtud vychází další zakřivený energetický paprsek a končí v srdci, takže vznikne ovál. Pozorně vnímejte, jak je vaše srdce propojené se Zemí.

Pokud vás technika uzemnění zaujala a chtěli byste se o ní dozvědět víc, doporučuji knihu Uzemnění – zdraví prospěšný objev všech dob (Clinton Ober, Stephen T. Sinatra, Martin Zucker). Více si o knihách pojednávajících o bosé chůzi můžete přečíst zde.

 

Zdroje:

https://chopra.com/articles/grounding-the-human-body-the-healing-benefits-of-earthing

https://scottjeffrey.com/grounding-techniques/

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Bosá chůze | Zdraví

ŠTÍTKY

grounding  |  uzemnění

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.