Časté dotazy

Jak správně začít chodit bosky?
  • Než zcela začnete, zkontrolujte si jestli máte platné očkování proti tetanu!
  • Pokud úplně začínáte, je vhodné nejprve chodit naboso doma či po zahradě nebo v parku.
  • Dívejte se opatrně, kam šlapete.
  • Boty vás naučili, že se dopadá na patu. Na to je třeba zapomenout a v začátcích je třeba myslet na jiné pokládání chodidla.
  • Pomalu dopadejte na přední plosku chodidla a následně položte i patu. Postupně se nový styl chůze stane přirozeným a potom jej budete dělat automaticky.
  • Hlavní je, aby byla chůze pohodlná, nechoďte příliš rychle, je potřeba více zvolnit tempo, než na co jste zvyklí.
  • Dobu pobytu naboso postupně navyšujte, ale ne příliš. Tělo by si tak rychle nepřivyklo a měli byste z toho jen puchýře, odřená chodidla a další nepříjemné pocity, které by vás mohli odradit.
  • To samé platí i pro bosou (barefoot) obuv, se kterou začínáte.
Co na začátek dělat a co naopak nedělat?

Choďte pomalu a s rozvahou, nejlépe v měkkém přírodním terénu. Přemýšlejte o svých krocích a vnímejte svá chodidla. Potom nenásilně zvyšujte svou laťku, spíše jde o pravidelnost než o intenzitu.

Ze začátku nechoďte po štěrkových cestách, rozpáleném asfaltu nebo betonu, vyhýbejte se místům, kde se mohou vyskytovat střepy nebo jiné ostré předměty. Zima také není úplně ideální na začátky s bosou chůzí.

Kde lze chodit bosky?

Téměř kdekoli, pokud to není výslovně zakázáno. Naboso tak můžete chodit nejen doma, po zahradě, ale také v přírodě, ve městě, po nákupech, při sportu nebo i v zaměstnání. Vždy však záleží na okolnostech. Pro jistotu je vhodné mít u sebe alespoň záložní žabky nebo bosé sandály.

Proč chodit bos?
Chůze naboso prospívá našemu tělu mnoha způsoby. Naše nohy jsou přirozeně uzpůsobeny k bosé chůzi. Boty mohou způsobovat celou řadu zdravotních problémů, jakými jsou vbočené palce, kladívkové prsty, kuří oka a mozoly, zarostlé nehty, puchýře, plísně, bradavice, oslabená klenba. Nošení bot mění způsob chůze, namáhá páteř a může oslabovat funkci kolen a kyčlí.

Pravidelná chůze naboso posiluje svaly a šlachy nohou a zlepšuje držení těla. Podle studií může snižovat krevní tlak a hladinu stresových hormonů, zlepšuje cirkulaci krve, posiluje imunitní systém. Navíc pomáhá i našemu duševnímu zdraví. Díky procházkám v přírodě se můžeme naučit užít si přítomný okamžik. Dýchat čerstvý vzduch, nechat se hladit paprsky slunce a rozhlížet se po krajině.

Kdy se raději obout?
Jak se nespálit na horkém povrchu?

Časem (a pravidelnou chůzí naboso) vám sice kůže na ploskách nohou zesílí a zdrsní, nebude tak citlivá na teplo a lépe vás ochrání, ale někdy je venku přesto příliš horko. V takovém případě:

  • Můžete jít například po obrubníku nebo po bílých namalovaných čárách, které bývají chladnější (například na parkovišti).
  • Choďte po chodníku nebo po nějaké jiné cestě, která není tak horká. Pokud máte možnost, jděte po betonu, ne po asfaltu.
  • Kritické úseky přeběhněte. Zdržujte se radši ve stínu.
  • Vyhýbejte se kovovým povrchům (například kanálům apod.).
  • Vyhýbejte se denní době (hlavně času kolem poledne), kdy je největší horko. Choďte ven naboso brzo ráno, večer nebo po setmění.
  • Vezměte si s sebou minimalistické boty, sandály či žabky.
Jak ošetřovat nohy?
Jde auto řídit bez obuvi?

Ano, jde 🙂 Nemusí to vyhovoval úplně každému, ale např. podle průzkumu, který provedl Český rozhlas, tak v létě jezdí 15 % řidičů. Je to určitě bezpečnější než jízda v žabkách, které se vám mohou vzpříčit v pedálu. Musíte si však zvyknout na jinou sílu při ovládání pedálů. V České republice toto zákon nijak neupravuje, ale pozor byste si měli dát např. v zahraničí či pokud jste profesionální řidič. Podle testování ÚAMK jízda naboso v porovnání s ostatními botami dopadla překvapivě dobře, viz https://www.novinky.cz/domaci/341796-testovani-nejvhodnejsi-obuvi-na-rizeni-auta-nejhure-dopadly-zabky.html

Doporučujeme sedadlo řidiče posunout nepatrně dopředu. Uvidíte, že se vám bude řídit lépe.

Jak správně chodit naboso?
  • Vždycky došlápněte přímo na zem.
  • Nohy pokládejte na zem opatrně a zlehka.
  • Přeneste váhu na přední část nohy.
  • Nekopejte a nešourejte nohama, ani je nevlečte po zemi.
  • Věnujte pozornost cestě před vámi.
Jak očistit nohy po chůzi naboso?

Ve většině případů stačí nohy otřít hadrem, který si k tomu vyhradíte. Větší nečistoty umyjete v koupelně. Častější chůzí naboso chodidla ztmavnou a kůže na nich více zesílí. Může se stát, že vám bude častěji rohovatět, proto je např. před spánkem namažte Indulonou nebo jiným krémem na popraskaná chodidla.

Jak na chlad?
Možná jste v dětství také slýchali: „Obuj se, nebo se nachladíš!“ Skutečně můžete prochladnout a nachladit se, ale museli byste prochladnout celí. Pokud jste zdraví a teple se obléknete, chůze naboso v chladnějším počasí by vám neměla ublížit. Pomůže vám v otužování a posílí imunitu. Radši však neriskujte teploty pod bodem mrazu a případné omrzliny.
Co s poraněními?
Bakterie?
Záleží na tom, kam se bosky vydáte. Jestli chodíte po ulicích nebo se procházíte v přírodě, infekce vám většinou nehrozí, protože bosá noha mikroorganismy a plísně moc neláká. Lépe se jim ovšem daří v uzavřených botách, ve kterých navíc ulpívá pot a buňky odumřelé kůže.
Je vhodná bosá chůze pro děti?

Určitě ano.

Naše nohy byly stvořeny k tomu, aby vnímaly povrch a jeho teplotu, jenže boty to neumožňují. Chůze bez bot dětí baví a zajistí jim kvalitní pohyb. Dětské nohy se neustále vyvíjí a jsou citlivější na podněty. Svaly nohou potřebují posílit, a když se uzavřou do pevných bot, zleniví a zvyknou si na podporu.

Nejdůležitější je, aby děti měly možnost chodit po různém povrchu (trávě, písku nebo třeba i v bahně). Potom se nohy budou vyvíjet rovnoměrně. Doma si můžete pomoct výrobou senzorických koberečků nebo si obstarat krabici s kamínky nebo kaštany. Případně lze takový kobereček zakoupit již hotový, např. zde.

Co je to barefoot obuv?
Barefoot boty nebo také „bosé boty“ napodobují chůzi naboso a zároveň naše nohy chrání před zraněním. Mají tenkou a ohebnou podrážku, která se přizpůsobí chodidlu a umožní nám vnímat povrch. Nestahují prsty u nohou a umožňují přirozené zapojení svalů, šlach i kostí (jako při chůzi naboso).
Vyplatí se investovat do barefoot obuvi?
Neublíží bosá chůze diabetikovi?
Bohužel u diabetiků se chůze naboso nedoporučuje. Měli by se jí vyhnout lidé, kteří mají výrazně poškozenou citlivost v chodidlech, která se vyskytuje právě u cukrovky. Lidem s touto nemocí se také hůř hojí rány. Při syndromu diabetické nohy je z důvodu postižení cév a nervů důležité chránit chodidlo před přetížením a zraněním.
Jak často chodit naboso?
Choďte naboso kdykoli je to možné, byť by to mělo být na pár minut denně. Častější chůzí si získáte návyk, posílíte chodidla, stanou se více odolnými.
Jaká jsou rizika?

Riziko je vyšší, než když máte na nohou obuv. Buďte tak více opatrní, případně noste bosou (barefoot) obuv, která vás chrání jak před ostrými předměty tak i od chladné či rozpálené země.

Stejně jak při chůzi v obuvi se vyhýbáte překážkám v podobě, tak při chůzi bez bot je třeba dělat to samé ovšem s větší opatrností. Takový ostrý kámen není příjemný ani pro toho, kdo je zkušený bosochodec.

Nejčastějším rizikem však bývá nakupnutý prst či šlápnutí na střep skla či trn. Častější chůzí naboso na chodidle zesílí kůže, a tato rizika se více minimalizují. Stejně tak se po delší době nebudete již tolik dívat pod nohy a budete překvapeni, jak si sami naleznou bezpečnou cestu.

Pro jistotu doporučujeme nosit s sebou několik náplastí a desinfekční roztok. Náklady jsou minimální a třeba se budou hodit někomu jinému (na puchýře od bot 🙂 )

Jaké jsou přínosy bosé chůze?

Kromě toho, že je příjemná, uvolňující a navozuje pocit svobody, tak přináší mnoho zdravotních přínosů:

+ zlepšuje imunitu

+ prokrvuje končetiny (ideální pro ty, kdo má stále studené nohy)

+ zlepšuje postavení nohy a pomáhá při léčbě a prevenci plochých nohou

+ narovnává prsty a zabraňuje jejich další deformaci

+ zabraňuje tvorbě plísní na nohou

+ v létě ochlazuje organismus

+ uvolňuje stres a emoce

+ pomáhá s látkovou výměnou

+ přirozená masáž nohou, díky které se stimulují akupunkturní body

Příklad: Jdete na výlet a během cesty zapršelo, lesní cesta je plná bláta. V botách skáčete jak kamzíci, abyste si je neušpinili. Když je však sundáte zažijete tu nejlepší srandu z celého výletu. Určitě tím cestou někoho nakazíte. 🙂 Nám se to stalo nesčetněkrát.

Co mám dělat, když se stydím?

Je nutné počítat s tím, že bosá chůze alespoň v současnosti a v našich podnebných podmínkách není tak častá jako např. na Novém Zélandu či v Austrálii, kde chůze naboso není nikterak výjimečná.

Stud je jedním, ne-li hlavním, důvodem, proč se lidé bojí chodit naboso. Asi nejlepší je tak začít někde „mimo civilizaci“, kde se naučíme základům chůze naboso. Když budete chodit více přirozeně, nevyvolá to takovou pozornost, jako když v centru města poprvé sundáte boty a vaše chůze bude vypadat…, no prostě divně. Postupně si zvykejte, že občas někoho potkáte, neděláte ale nic špatného, je to jen vaše racionální rozhodnutí.

Pokud máte partnera nebo kamaráda, tak můžete začít chodit naboso společně, nebo alespoň stačí, když vás v tomto směru podpoří. Doporučte jim třeba tento web, ať si zjistí více informací.

Buďte kolegiální a pokud uvidíte jiného bosochodce, usmějte se na něj nebo ho jinak pozdravte. 🙂

Bosé nohy jsou většinovou společností tolerovány nebo mnohdy i kladně hodnoceny. Určitě uslyšíte více chvály než negativní zvolání.

Díky tomu, že se v médiích často prezentují informace o pozitivech chůze naboso, tak jsou lidé mnohdy informováni více než si myslíte. Jen k tomu např. nenašli odvahu či se nad tím více nezamýšleli. Mnohdy tak na vás mohou nahlížet i obdivně.