Bosá turistika – Jak začít

25. listopadu 2021

Uvádím pár rad pro začátečníky bosé turistiky. Za prvé, pokud máte tu možnost, choďte nejdříve nějaký čas naboso po zahradě. Vyzkoušejte si chůzi po různém povrchu. Dejte si na čas, rozhlížejte se kolem a vděčně si protahujte prsty.

Pokud máte ve svém okolí ulice (které nejsou moc rušné nebo špinavé), parky nebo centrum ekologických aktivit, můžete pokračovat v tréninku v dalších oblastech.

Nové vjemy
Zkuste neznámé vjemy vnímat jako to, co jsou, prostě nové pocity. Nejdřív vás překvapí neznámé povrchy a zahltí vaše hmatové receptory. Prvních deset minut může být pro začínajícího bosochodce nejtěžších. Musíte si na to postupně zvyknout. Většina lidí zjistila, že potom (někdy právě ve chvíli, kdy se to chystali vzdát) jim chůze přišla o hodně snadnější. Stalo se vám někdy, že se vám do ucha dostala voda, a když jste se jí konečně zbavili, všechny zvuky vám připadaly strašně hlasité? Pokud ano, chápete, co mám na mysli. Když si poprvé vyzujete boty, možná bude země příliš „hlasitá“. Jako kdybyste slyšeli nějaký nepříjemný hluk. Po chvíli si na to však tělo zvykne a „uslyšíte hudbu“.

Buďte opatrní
Během svých prvních výletů strávíte hodně času prohlížením země před sebou, abyste si včas všimli nějakého nebezpečí. Je to přirozené a všimnete si věcí, které jste nikdy předtím neviděli. Ale časem zjistíte, že už se nepotřebujete tak často dívat pod nohy, a na spoustě povrchů vám postačí jen pravidelný letmý pohled.

Jakmile vaše nohy zesílí a vytvoří se vám tlustší kůže na ploskách, vybudujete si sebedůvěru a osvojíte správnou techniku chůze, neklid a obavy, které jste zpočátku cítili, zmizí.

První túra
Pro první túru naboso bude lepší, když si vyberete krátkou trasu s různými povrchy. Nedoporučujeme začínat s trasou, která má na začátku dlouhý štěrkovitý úsek, protože je z psychologického hlediska lepší jít rovnou bosky (a nechat si boty doma, v autě nebo si je nést s sebou v batohu). Pokud se však takové situaci nemůžete vyhnout, považujte za začátek trasy až konec štěrkovitého úseku. Časem vám budou kratší nebo střední úseky štěrku připadat jen jako změna povrchu.

S kamarádem nebo radši sám?
Je fajn vyrazit s kamarádem, který je buď zkušeným bosochodcem, nebo je ochotný pustit se do toho s vámi. Pokud takovou možnost nemáte, tak jděte sami a jako společníka si s sebou vezměte tento návod. Doporučujeme, abyste ze začátku nevyráželi na túru se skupinami obutých lidí, ale nejdřív si vybudovali sebedůvěru v chůzi naboso.

Bolest se promění v sílu
Jakmile budete pro ten den hotoví, můžou vás bolet nohy. Jednou z nejlepších věcí na bosé turistice je ten pocit síly, odolnosti a pulzujícího života, který v nohách ucítíte po jednom až dvou dnech, když se bolest začne vytrácet.

Další túry
Na dalších (a všech následujících) túrách zjistíte, že jste schopní jít nejen dál, ale také po těžším a drsnějším povrchu než předtím. Počet kilometrů se bude u každého lišit, ale pokud se budete držet uvedených rad, chodit na krátké túry jednou nebo dvakrát týdně a strávíte venku chůzí naboso co nejvíc času, měli byste být zhruba do měsíce schopní ujít 6 až 8 kilometrů na lehkých až středních trasách. Pokud se vám podaří najít v místních parcích štěrkovité cestičky a budete na nich trénovat, zlepšíte se v chůzi naboso rychleji.

Čtyři základní pravidla

  1. Vždycky došlápněte přímo na zem
    Nikdy nohama nekopejte, nešourejte, ani je nevlečte po zemi. Právě tyto pohyby zvyšují riziko, že se o něco pořežete.
  2. Vždycky se dívejte před sebe
    Pokud si něco potřebujete lépe prohlédnout, klidně se na chvíli zastavte. Při chůzi naboso věnujte pozornost kousku cesty přímo před vámi. Tento trénink bude důležitý, jakmile začnete s túrami na kamenitém a nerovném terénu. Měli byste s ním začít hned od prvního dne (na své první túře), i když jdete po té nejmírnější trase. Je to jen záležitost koordinace smyslů (podobně jako chytání míče) a dovednost, kterou si časem podvědomě osvojíte. Můžete si však pomoct i vědomě, když se budete soustředit na skutečnost, že se učíte zkoordinovat dva smysly: zrak a nově objevenou hmatovou citlivost na ploskách nohou.
  3. Snažte se svou váhu přenášet na přední část nohy a ne na patu
    Neznamená to, že byste měli chodit po špičkách (i když v některých situacích to pomáhá). Radši zkuste svou váhu přenášet na přední část nohy a při každém kroku tu dobu o trochu prodloužit, než jak jste byli doteď zvyklí. Abyste tomu lépe rozuměli, pojďme prozkoumat typický pár bosých nohou. Kůže na patě je obvykle tlustá a tvrdá v porovnání se zbytkem nohy. Mezi kůží a kostí se nachází velmi pevná a odolná tkáň. I když je pata účinným tlumičem nárazů, rozhodně má své hranice.
    Ve střední části plosky najdeme kosti nártní, které pomáhají s tlumením nárazů mnohem efektivněji než pata.
    Nakonec si prohlédneme přední část nohy. Je pružná a ohebná, a přesto pevná a odolná. Představuje nejcitlivější část plosky a zároveň byla stvořená k tomu, abychom na ni při chůzi přenášeli většinu váhy těla. Všimněte si, jak je tato část nohy široká a že na zemi zaujímá větší plochu než pata. Vnímejte, jak je ohebná, jak se jednotlivé prsty pohybují nahoru a dolů, jak kopírují tvar země. Vnímejte pružnost a sílu všech kloubů, které přední části nohy umožňují, aby tlumila nárazy mnohem lépe než pata.
  4. Začněte si víc všímat
    Nikdy nesmíte zapomenout na to, že jdete bosky. Vždycky věnujte část pozornosti ploskám nohou. Chůze při bosé turistice by vždy měla být lehká, někdy opatrná a váhavá. Buďte opatrní a pohybujte se přes překážky s rozvahou. Měli byste být připraveni stáhnout nohu zpátky, když nemáte dobrý pocit z toho, na co jste šlápli. Občas se může stát, že šlápnete na něco špičatého, i když jste si dávali pozor. Možná už nestihnete stáhnout nohu zpět. Rychle přeneste váhu na jinou část nohy (pata –> přední část nohy apod.). Jakmile získáte víc zkušeností, už s tím nebudete mít takový problém, protože kůže na ploskách nohou zesílí a silnější a hbitější svaly a šlachy budou zvyklé na rychlou změnu. Mít nohy v takové formě je opravdu skvělý pocit!

Přeloženo ze stránek
http://www.unshod.org/ebbfhike/bfhik101.htm
http://www.unshod.org/ebbfhike/bfhrules.htm

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Bosá chůze

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.