Bosonohé parky v zahraničí

12. února 2022

Bosonohé parky jsou navržené k bosé chůzi a někdy se jim říká také stezky nebo chodníky. Jsou to veřejně přístupná místa, která lidem nabízí možnost spojit se se zemí a vyzkoušet si bosou chůzi po různých materiálech. Zároveň pomáhají posílit svaly a šlachy nohou. Většina bosonohých parků se nachází v Evropě. Prvenství drží Rakousko a Německo.

Co můžete od bosonohého parku očekávat?
Nabízí perfektní, zdravou a bezpečnou možnost procházky naboso. Většinou má člověk příležitost si před i po umýt nohy. Obsahují překážky a spoustu různých povrchů a materiálů, například:

 • Stezky z oblázků, písku, kůry atd.
 • Můstky
 • Možnost procvičit si rovnováhu
 • Různé překážky na lezení
 • Bahnité stezky
 • Brodění vodou
 • Schody
 • Žebříky
 • Přírodní stezky

Kdy navštívit bosonohé parky?
Některé parky jsou přístupné zdarma a nejlepší obdobím na návštěvu je od května do září.

Nezapomeňte:

 • Vzít si kraťasy nebo kalhoty, u kterých si můžete vyhrnout nohavice nad kolena
 • Vzít si na sebe pohodlné oblečení, které si můžete zašpinit
 • Vzít si s sebou ručník, abyste si mohli nohy po umytí utřít
 • Že si máte především užít zábavu a dobrodružství

Dejte si pozor:

 • Abyste si s sebou nevzali šperky a další doplňky, které byste mohli snadno ztratit
 • Neberte si drahé boty, kdybyste si náhodou špatně umyli nohy, ať si je zbytečně nezašpiníte

A kde takové parky najdeme?

Německo
Bad Sobernheim (Porýní-Falc, délka 3,5 km)
První bosonohý park v Německu začíná dobrodružnou procházkou v bahně. Dále vás čeká přebrodění řeky Nahe. Pro větší bezpečnost jsou k dispozici doprovodná lana. Vždy si všímejte oznamovacích tabulí, protože v případě vysoké hladiny vody bývá tato cesta uzavřena. Za těchto okolností můžete přejít po mostě. Ten je samozřejmě určen i pro ty, kteří se nechtějí projít vodou, a pro děti mladší osmi let. Zajímavostí je přeplavení vody v loďce, kterou řídíte sami, a je oblíbená obzvlášť u dětí. V případě vysoké hladiny vody bývá tato možnost z bezpečnostních důvodů nedostupná a můžete využít nedaleký provazový most měřící 40 metrů.
Více informací najdete tady: https://www.barfusspfad-bad-sobernheim.de/

Dornstetten-Hallwangen (Bádensko-Württembersko, délka 2,4 km)
Cesta vede po loukách a stezkách s pískem, štěrkem, kamínky, kůrou, trávou, bahnem a vodou. Velká část trasy prochází lesem, který návštěvníky chrání za každého počasí. Park nabízí různé překážky na lezení a procvičení rovnováhy, trampolínu a provazovou pyramidu.
Více informací najdete tady: https://www.barfusspark.de/

Zell-Weierbach (Baden-Württemberg, délka přibližně 1 km)
Trasa vede lesem a hned na začátku procházíte bahnem. Potom dojdete ke klidnému místu určenému k meditaci a krátkému odpočinku před dalším dobrodružstvím. Cesta pokračuje po dřevěných kůlech, zase bahnem, a nakonec po různém povrchu včetně dřeva, kůry, slámy, rašeliny, písku, štěrku apod. Obzvlášť děti si užijí příkrou stezku, po které mohou vyšplhat s pomocí lana.
Více informací najdete tady: http://www.barfusspark.info/parks/zell_weierb.htm a tady https://www.zell-weierbach.de/barfusspfad.html

Gutach (Schwarzwald – Černý les, délka 2,1 km)
Říká se mu „park pro všechny smysly“ a nachází se uprostřed chráněné krajinné oblasti. Z mnoha míst nabízí dokonalý výhled do údolí Gutach. Stezka vede částečně po louce a částečně lesem a obsahuje spoustu různých materiálů. Vedle sebe jsou umístěné cesty s drsnějšími povrchy a s pískem, takže můžete přejít na jemnější variantu. Cestou narazíte na nápaditá stanoviště, kde si můžete procvičit své smysly. Čeká na vás také květinový tunel, meditační jeskyně a místa k odpočinku.
Více informací najdete tady: https://www.parkmitallensinnen.de/ a zde http://www.barfusspark.info/parks/gutach.htm

Muggenbrunn (Schwarzwald – Černý les, délka 600 m)
Stezka byla pečlivě včleněna do krajiny a s výjimkou speciálních povrchů vede hlavně po zemi, což znamená kořeny prorostlou a trochu kamenitou lesní půdu, ale i příjemnou cestu po louce. Na 600 metrů dlouhé trase na vás čekají různé materiály, například smrkové šišky a větvičky, dřevo, kůra, štěrk, písek a bahno. Můžete se projít i v nádrži s přírodní vodou z horského potoku nebo po houpačce vytvořené z kmene stromu, na které si procvičíte svou rovnováhu.
Více informací najdete tady: https://www.hochschwarzwald.de/Attraktionen/Barfusspfad-Muggenbrunn a zde http://www.barfusspark.info/parks/muggenbrunn.htm

Mittenwald (Bavorsko, délka 1,6 km)
Tato trasa nabízí smyslové vjemy a spoustu krásných výhledů na Wetterstein a Karwendel. Vede přes kameny a smrkové šišky až ke schodům z různých materiálů. Na cestě vás čekají i stanoviště na procvičení smyslů.
http://www.barfusspark.info/parks/mittenwald.htm

Bad Orb (Hesensko, délka 4 km)
Nejdelší bosá stezka v Německu vede okružní cestou od Kurparku přes Wildpark a zpátky ke Kurparku. Obsahuje více než 30 různých stanovišť se štěrkem, pískem, blátem, kůrou, smrkovými šiškami atd., včetně cvičení na udržení rovnováhy.
http://www.barfusspfad-bad-orb.de/index.php

Egestorf (Dolní Sasko, délka 2,7 km)
V tomto parku na vás čeká více než 60 úžasných stanovišť s různými povrchy. 2,7 km dlouhá stezka vede lesy, loukami, poli a potoky. Projdete se například po měkké trávě, štěrku, lesní půdě nebo v blátě. Bosonohý park Egestorf ale nenabízí zajímavé zážitky jen pro vaše nohy. Můžete si procvičit své smysly a vyzkoušet si čichové krabičky, stromový telefon nebo prolézací tunel.
Více informací najdete tady: https://www.barfusspark-egestorf.de/

Rakousko
St. Ulrich (Mühlviertel, 2,3 km)
2,3 km dlouhá okružní trasa vede z větší části přes louky a obsahuje 22 stanovišť. V tomto parku se můžete projít vodou, vyzkoušet si stanoviště s lezením a udržením rovnováhy apod. V půlce cesty narazíte na útulné lesní místečko určené k odpočinku.
http://www.barfusspark.info/parks/st_ulrich.htm

Hexenwasser (Söll v Tyrolsku, délka 2 km)
K nápaditému zábavnímu parku „Hexenwasser“ patří i bosonohá stezka v délce 2 km. Začíná výstupem přes louku, kde se můžete zastavit u včelnice, a pokračuje 200 metrů dlouhou vodní stezkou, jejíž dno tvoří nejen velké kameny, ale i potoční oblázky. Po krátkém odpočinku, kde svým nohám můžete ulevit chůzí po měkké trávě, cesta pokračuje po štěrku, kůře apod. Je tu mnoho vodních cestiček a rybníků.
Více informací najdete tady: https://www.hexenwasser.at/de/

 

Další zdroje článku
http://www.barfusspark.info/en/park.htm
https://www.footfiles.com/subject/barefoot-parks

AUTOR

Martina Valentová

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.