Děti a bosá chůze

27. ledna 2022

Mezi nejčastějšími dotazy se objevuje otázka, jestli je bosá chůze vhodná i pro děti. Ano, je. Ale pojďme se na to podívat podrobněji.

Nejdříve si musíme uvědomit, že lidské chodidlo hned po narození není miniaturní verzí dospělého chodidla. Skládá se z množství chrupavek, které jsou velmi měkké a tvárné a schopné se rychle deformovat (například vlivem špatné obuvi nebo nadměrné zátěže). Během let chrupavky osifikují a vyvinou se v 26 kostí tvořících chodidlo. K dokončení vývoje dochází v pubertě, proto je zásadní vybrat si vždy správné boty. A chodit naboso kdykoliv to jde.

V podiatrickém žurnálu byla v roce 2007 zveřejněna vědecká studie, podle které dochází vlivem nošení obuvi ke strukturálním a funkčním změnám, protože se nohy musí přizpůsobit tvaru a omezení bot, místo toho, aby se přirozeně vyvíjely. Čím mladší děti jsou, tím větší potenciální riziko poškození jim hrozí.

Stejně jako v případě dospělých osob, dojde na situace, kdy jsou boty potřeba, ale je důležité si uvědomit, že bychom neměly dětem vybírat boty podle poslední módy. Není to však vždy jen vina rodičů. Výrobci bot si dávají záležet na atraktivnosti dětských žabek nebo botách na podpatku pro batolata. Když je lidé potom vidí v regálech obchodů, automaticky si myslí, že je to určitě v pořádku a že takové boty dětem neublíží.

Tracy Byrneová, odbornice na podiatrii věří, že nošení bot v tak mladém věku může negativně ovlivnit způsob chůze. Tvrdí, že pokud batolata chodí bosky, drží se častěji zpříma. Vnímají totiž zem pod sebou a nemusí se pořád dívat pod nohy, takže tolik neztrácejí rovnováhu a méně padají. Chůze naboso podporuje zdravý vývoj svalů a vazů, posiluje klenbu nohy, zlepšuje propriocepci (schopnost koordinovat tělo v prostoru; smysl, který nás informuje o poloze těla) a napomáhá lepšímu držení těla.

Vhodnou variantou bot jsou například takzvané barefoot boty. Jedním z nejznámějších výrobců je např. Vivobarefoot. Poskytují ochranu jako normální boty, ale zároveň dětem dopřávají zdravotní přínosy chůze naboso. Splňují požadavky na „ty správné boty“. Mají pružnou podrážku a dost místa pro prsty.

Pár věcí, na které si dát pozor, pokud chcete, aby vaše dítě chodilo co nejčastěji naboso:

  • Mějte přehled o tom, jestli je vaše dítě očkované proti tetanu. Nenechte se tím vyděsit. Budete mít o starost míň, pokud by přece jen šláplo na něco ostrého.
  • Trvejte na tom, aby mělo dítě nohy namazané opalovacím krémem. I nohy se mohou snadno spálit, proto je důležité je před sluníčkem chránit.
  • Hlídejte si, kolik je venku stupňů. Během horkých dní by se děti mohly chůzí po písku nebo asfaltu vážně popálit. Pokud je horký slunečný den, radši trvejte na tom, aby si dítě obulo boty.
  • Navštivte lékaře, pokud se dítě o něco řízne nebo píchne.
  • Trvejte na tom, aby se dítě obulo v potenciálně nebezpečných situacích. Nenechte své dítě chodit bosky například v blízkosti ohniště. Používejte zdravý rozum, když dítě provádí něco, čím by si mohlo zranit nohy (třeba při sekání trávy).
  • Mějte na paměti prostředí, v jakém se nacházíte. Přemýšlejte o potenciálním nebezpečí v místech, kde se vyskytuje hmyz, paraziti, hadi a další tvorové.

A pokud potřebujete ještě další argumenty, tady je 5 důvodů, proč je chůze naboso lepší než v botách:

  1. Umožní nohám, aby se vyvinuly správným způsobem
    Většina lidí si toho možná ani nevšimne, ale boty mění v průběhu života tvar našich nohou. Když se podíváme na nohu novorozeného miminka, jeho chodidla se směrem k prstům postupně rozšiřují. U většiny dospělých lidí je nejširší přední část chodidla pod prsty, které jsou pokrčené od nošení bot. Lidé žijící v kulturách, pro které je chůze naboso normální mají prsty i v dospělosti krásně roztažené jako novorozenec.Bohužel v naší kultuře jsme si zvykli na to, že deformovaný tvar naší nohy je normální. Nevyrábí se boty, které by kopírovaly tvar naší nohy, ale boty, kterým se nohy přizpůsobí. I za cenu toho, že to navždy změní jejich tvar. Už od útlého věku (kdy se jejich kosti stále ještě utváří) dětem takové boty kupujeme, protože jsme přesvědčeni o tom, že to tak má být.
  2. Vede k tomu, že si děti osvojí přirozený a zdravý způsob chůze
    Nošení bot mění způsob naší chůze, a rozhodně ne k lepšímu. Když chodíme bosky, našlapujeme jemněji, děláme menší kroky a neklademe takový tlak na patu. Kolena se ohýbají, aby ztlumila náraz každého kroku. Prsty se přirozeně ohýbají, aby nám pomohly překonat překážky. Boty všechno mění. Pevná a silná podrážka nás podporuje v drastickém dopadu na paty, který zatěžuje kolena. Nošením bot si osvojíme nepřirozený způsob chůze, který zatěžuje klouby. Pokud děti nutíme nosit boty už od útlého věku, osvojí si tento způsob chůze už od dětství.
  3. Je bezpečnější
    Možná to zní paradoxně. Obouváme děti přece právě proto, abychom je chránili před tvrdými a drsnými povrchy. Jenže ve většině případů to může být nebezpečnější než chůze naboso. Děti mnohem častěji zakopávají a padají ve špatných botách (hlavně v žabkách a crocsech). Různé podoby nazouváků dítě odříznou od kontaktu s prostředím. Navíc neposkytují dostatečnou podporu a často podkluzují (obzvlášť v létě, když se dětem zpotí nohy).A pokud se bojíte ostrých předmětů, o které by se děti mohly pořezat nebo píchnout, tak nemusíte. Chůzi naboso se velmi rychle přizpůsobíme a začneme věnovat větší pozornost povrchům a svému okolí. Automaticky si všímáme země před sebou a našlapujeme mnohem jemněji, abychom byli připraveni nohu stáhnout zpátky nebo se překážce vyhnout.
  4. Děti si tolik neopotřebují boty
    Možná to není moc významný důvod (aspoň v porovnání s ostatními), ale když děti chodí většinu času bosky, tak si tolik neodřou a neokopou nové boty.
  5. A budou mít zdravější nohy
    Někteří rodiče se možná hrozně bojí bakterii a plísní. Jenže těm se nejlíp daří v botách. Mají rádi tmu, vlhko a teplo, takže uzavřené boty, ve kterých se nohy potí, jsou pro ně ideální. Bosé nohy se prostě umyjí. Navíc nošení bot může vést k zarůstání nehtů.

Nemusíte být zbytečně úzkostliví. Dětem se daří nejlíp, když můžou svobodně běhat nebo šplhat po stromech. Právě lezení po stromech bez bot je mnohem bezpečnější, protože je dítě v přímém kontaktu s větvemi a kůrou stromu, díky čemuž se snižuje riziko, že uklouzne a spadne. V botách prostě neobemkne větev prsty. A v situacích, kdy je bezpečnější se obout, máte vždycky na výběr zdravější a vhodnější variantu v podobě barefootové obuvi.

Zdroje článku:
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2010/aug/09/barefoot-best-for-children
https://www.verywellfamily.com/is-going-barefoot-healthier-for-kids-4153090
https://redandhoney.com/5-reasons-let-children-go-barefoot/
https://www.vivobarefoot.cz/produkty/detske

AUTOR

Martina Valentová

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.