Jak na popraskané paty

2. července 2018

Téma, které bývá často diskutováno mezi příznivci bosé chůze i těch, kteří nosí všechny formy obuvi.

Příčinou popraskaných pat je často zvýšená mechanická zátěž, kterou na ně vyvíjíme. Všechno však začíná ztvrdlou kůží, která je bezbolestná do doby, než začne praskat. Do prasklin se potom mohou dostat nečistoty způsobující zanícení a bolest. Odumřelá kůže se proto musí pravidelně (nejlépe aspoň jednou týdně) odstraňovat. Každý člověk nemá čas či finance na pedikúru, ale naštěstí existují pomůcky pro domácí péči.

Pemza je asi nejznámějším a nejrozšířenějším pomocníkem při péči o ztvrdlou kůži na patách. Můžeme ji sehnat v široké škále hrubosti. Bohužel však není k naší pokožce zrovna šetrná, protože ji trhá. Zapříčiňuje tak vznik prasklinek, které se mohou zanítit. Pemzu navíc není snadné dobře vyčistit, a proto se v ní mohou tvořit bakterie.

Vhodnějším nástrojem jsou kovové a skleněné pilníky. Hrubší část použijeme na vlhkou kůži a jemnější část využijeme po zaschnutí. Skvělým pomocníkem jsou i elektrické pilníky.
Kovové seřezávače kůže jsou sice efektivní, ale nedoporučují se pro domácí použití. Mohli byste se velmi bolestivě poranit.

Nesmíme zapomínat ani na pravidelnou hydrataci pokožky. Nohy si před spaním promažte výživným krémem a oblečte do bavlněných ponožek. Dá se jich sehnat celá řada, postačí však i obyčejná vazelína. Pro opravdu intenzivní péči si chodidla nejdříve zabalte do mikroténového sáčku a potom si navlékněte ponožky.

Přírodní metody

První z nich jsou regenerační lázně, které můžete provádět hned po odstranění ztvrdlé kůže. Voda v lázni by měla být příjemně vlažná. Můžete do ní přidat mořskou sůl, heřmánek nebo přírodní olejíček (třeba tea tree nebo levandulový), který pomůže s ošetřením ranek a prasklinek.
Nebo vyzkoušejte tradiční babské rady. Známým všelékem mnoha neduhů je obyčejné sádlo. Namažte si nohy stejně jako krémem, zabalte je do sáčku, schovejte do ponožek a nechte působit přes noc. Stejným způsobem můžete použít i tvaroh, který navíc pomáhá zmírnit horkost ze zánětu kůže. Namažte na paty tlustou vrstvu a dál je postup stejný jako s krémem či sádlem.
Na pravidelné promazávání můžete použít i kokosový nebo olivový olej.

Nejnovějším tipem jsou speciální samoslupovací zábaly ve formě ponožek. Jsou k dostání například od značek Purederm nebo Skinlite a obsahují výtažky z přírodních ingrediencí (třeba z papáji, citrónu, jablka, pomeranče a heřmánku). Prodávají se v různých velikostech a nechávají se působit 2-3 hodiny. Po několika dnech se pokožka začne sama odlupovat.

Bosé chůzi zdar, popraskaným patám zmar! 🙂

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Zdraví

ŠTÍTKY

léčba  |  pemza  |  popraskané paty  |  ztvrdlá kůže

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.