Bosé sporty

5. ledna 2022

Běhání

Běhání je snad nejznámějším sportem, který se začal provozovat naboso. Kdybyste si chtěli přečíst, jak s ním začít, psala jsem o tom v tomto článku (odkaz). Tady aspoň uvedu pět výhod běhání bez bot.

5 důvodů, proč začít běhat bosky:
1. Posílíte svaly, šlachy a vazy chodidla a osvojíte si přirozenější způsob chůze.
2. Když nemáte patu v nepřirozené zvednuté poloze, lépe si protáhnete a posílíte Achillovu patu a lýtkové svaly, a díky tomu snížíte riziko některých zranění.
3. Naučíte se našlapovat na přední část nohy, ne na patu. Dopad na patu se vyvinul vlivem patního tlumiče, který je součástí klasických běžeckých bot, ale vědecké studie dokázaly, že není ani přirozený, a ani efektivnější.
4. Můžete si díky tomu zlepšit rovnováhu a propriocepci, protože probudíte svaly v chodidlech, kotnících, nohách a bocích, které jsou zodpovědné za lepší rovnováhu a koordinaci.
5. Budete víc v kontaktu se zemí a svým okolí. Naučíte se lépe vnímat a všímat si věcí, které jste doteď přehlíželi.

Bosá turistika

Bosá turistika je jednou z těch zdánlivě obyčejných, ale zároveň naprosto magických radostí. Jako všechny ostatní nejlepší věci v životě je zdarma a můžete si díky ní dokonale vyčistit hlavu. Pokud rádi vyrážíte do přírody, uvidíte, jak moc se vaše zážitky prohloubí jen tím, že si vyzujete boty. Kromě toho, že si protáhnete a posílíte svaly, které vlivem nošení bot téměř nezapojujete, budete v mnohem těsnějším kontaktu s přírodou než kdy dřív. Na chodidle se nachází přes 200 000 nervových zakončení. Můžete si na vlastní kůži vyzkoušet třeba provlhlou lesní půdu posypanou jehličím nebo malé oblázky a osvěžující vodu v potoce. Pokud si chcete přečíst, jak začít s bosou turistikou, psala jsem o tom v tomto článku.

Posilování

Posilování naboso nabízí mnoho výhod, které se týkají stability, pohyblivosti, koordinace a rovnováhy. Aktivuje centrální nervový systém jiným způsobem. Povzbuzuje hýžďové a břišní svaly, díky čemuž zlepšuje rovnováhu a uvědomění vlastního těla. Posiluje chodidla, a tím se posilují zároveň i kotníky, kolena, boky a záda. Bosá chodidla umožňují sevřít povrch prsty „jako opice“, což je důležité obzvlášť při posilování nohou. Člověk posiluje svaly, které při nošení bot nemusí tolik zapojovat. Boty totiž slouží jako podpora, tělo si uvědomí, že k tomuto účelu nemusí zapojovat svaly chodidel, a ty kvůli tomu ochabnou. Bosé nohy zajišťují větší stabilitu a lepší rovnováhu a umožňují cvičit efektivněji a zvedat větší váhu.
Pokud chcete začít s posilováním naboso, je potřeba si na začátek uvědomit dvě věci. Zaprvé si zjistěte, jestli je to v posilovně, do které chodíte povolené (možná se bojí, že by si lidé mohli upustit závaží na nohu). Jestli ne, můžete posilovat v ponožkách nebo si koupit barefootovou nebo minimalistickou obuv. Za druhé, pokud jste doteď nosili po většinu dne boty, svaly vašich chodidel jsou oslabené a je to podobné, jako když si zlomíte ruku a po několika týdnech vám sundají sádru. Není bezpečné okamžitě vyzout boty a dělat cvičení se stejnou zátěží a intenzitou jako doteď. Nejdřív začněte tím, že si zvyknete chodit bosky doma, na zahradě, v parku. Zkuste krátké běhání pro zahřátí, tak 5-10 minut. Postupně střídejte posilování v botách a naboso. Vždycky vnímejte své tělo a své možnosti, abyste nepřepálili začátek a neublížili si. Sice nějakou dobu potrvá, než posílíte svaly oslabené dlouholetým nošením bot, ale stojí to za to.
Existují však cvičení, při kterých je lepší mít boty. Plyometrický trénink a skákání přes švihadlo zatěžují vazy a šlachy. Boty absorbují nárazy, a pokud nemáte dostatečně posílené nohy, mohli byste si cvičením naboso ublížit.

Vodní sporty

Plavání, paddleboarding, potápění, surfing, vodní lyžování (obdobou klasického vodního lyžování, ale bez lyží, naboso).

Golf

S golfem je to trochu složitější, protože v něm panuje jistý dresscode. Přestože hraní golfu naboso neporušuje žádná oficiální pravidla hry, v některých klubech mohou protestovat proti porušení předepsaného stylu oblečení. V takovém případě si stačí koupit barefoot boty. Takové vyrábí např. značka Vivobarefoot.

Proč je lepší hrát golf naboso?
1. Snadněji si udržíte správné držení těla a lepší rovnováhu.
2. Dochází k rovnoměrnému rozložení váhy.
3. Bez bot máte níž těžiště, protože máte takzvaný „nulový drop“, to znamená nulový sklon mezi patou a špičkou. Díky tomu si udržíte lepší stabilitu a spojení se zemí. Podpatky na botách zapříčiňují nepřirozené naklonění pánve, které při bosém hraní nehrozí.
4. Ujdete stovky kroků, takže můžete pocítit zdravotní přínosy chůze naboso v podobě snížení stresu a bolesti kloubů.
5. Vnímáte povrch země a lépe porozumíte rozložení krajiny.
6. Když šlápnete do písečné překážky, ucítíte druh a hustotu písku, takže lépe pochopíte, jak se s překážkou vyrovnat.

Bojová umění

Proč se bojová umění provádí naboso? Cituji ze stránek o bojovém umění.

Čtyři důvody, proč se bojová umění praktikují naboso
Je to jedna z pravidelně pokládaných otázek. Vychází z obavy, že trénink naboso nevyučuje schopnosti praktickým způsobem, protože ve většině případů, kdy člověk potřebuje použít sebeobranu, bude mít na sobě boty. Přesto existuje několik důvodů, proč je potřeba si před vstupem do dojo vyzout boty.
Důvod č. 1.: Zvyklosti si to vyžadují. Mějte na paměti, že tyto techniky pochází od asijských kultur. Podle jejich tradic byli lidé vychování k tomu, že si musí před vstupem do místnosti vyzout boty. V Americe se tím nikdo moc neobtěžuje, ale v asijské kultuře je vstup do domu v botách projevem neúcty. Proto přišlo lidem naprosto přirozené, aby si před vstupem do dojo také sundali boty.
Důvod č. 2.: Postavení nohou. Součástí tréninku bojových umění je získání kontroly nad všemi částmi těla, které zaručuje správné provedení každého pohybu. S botami by to bylo mnohem obtížnější. Navíc by měli instruktoři problém zjistit, jestli mají účastníci správně postavené nohy.
Důvod č. 3.: Posílení svalů. Věřte tomu, nebo ne, ale při nošení bot se do provádění určitých pohybů zapojují jiné svaly. Trénink naboso umožňuje zapojení svalů, které jsou velmi důležité pro stabilitu, postoj a rovnováhu.
Důvod č. 4.: Lepší uvědomění svého okolí. Když má člověk bosé nohy, lépe vnímá povrch, na kterém stojí, a lépe si uvědomuje postavení nohou. Kontakt s povrchem je opravdu důležitý. Ovlivňuje způsob, jakým se člověk pohybuje.“

Jóga

Jóga je pověstná tím, že se provádí naboso, ale málokdo ví, proč tomu tak je. Jelikož jóga není jen pouhým tělesným cvičením, ale má i důležitý duchovní přesah, hraje u ní důležitou roli i uzemnění.

4 důvody, proč se jóga cvičí bosky
1. Stabilita a rovnováha – Chodidla jsou v józe velmi důležitá, protože většina pozic vyžaduje, abychom byli v kontaktu se zemí. Díky tomu jsme schopni si udržet lepší stabilitu a rovnováhu. Boty omezují pohyb nohou a kontakt se zemí, který je zásadní pro správné provedení pozic. A nesprávné postavení těla může způsobit zranění.
2. Posílení nohou – Jóga naboso posiluje nohy a zlepšuje efektivitu pohybů. Boty znemožňují správné provádění pozic a omezují protažení nohou. Podrážka bot tlumí a ztrácíme kvůli ní pružnost, pohyblivost a stabilitu. Naše chodidla obsahují síť nervových zakončení a akupunkturních bodů. Při cvičení jógy přichází různé částí chodidel (a různé akupunkturní body a různá nervová zakončení) do kontaktu se zemí.
3. Proudění energie – V józe nejde jen o provedení správných pozic. Jóga je o sjednocení mysli, těla a duše se Zemí a vesmírem. Když jógu cvičíme bosí, naše tělo je v přímém spojení se Zemí. Určitě jste slyšeli o lidech (možná jste se s nimi dokonce setkali), kteří chodí většinu času bosky, a vyzařují z nich větší energie. Čerpají totiž energii přímo ze země. To je jedním z důvodů, proč se po józe cítíme plní energie.
4. Pomáhá léčit nemoci – Zdravotní přínosy jógy se nevztahují jen na naše chodidla, ale pozitivní ovlivňují zdraví celého těla. Jóga pomáhá s léčením nespavosti, uvolňuje svalové napětí, ulevuje od bolestí hlavy, povzbuzuje metabolismus a posiluje imunitní systém. Jóga je také známá svými pozitivními účinky při léčbě PMS a dalších problémů souvisejících s menstruací. Spojení se zemí nabíjí tělo energii a zároveň nás uklidňuje.

Další sporty

Sportů, kde jste naboso je samozřejmě mnohem více. Můžeme mezi ně zařadit např. bodybuilding, gymnastiku, lezení, plážový volejbal, minigolf, jogging, slackline, paddleboarding.

Provozujete nějaký sport naboso? Jaký? Podělte se o své zkušenosti nebo zážitky v nově spuštěné diskuzi.

Zdroje článku:
Posilování
https://barbend.com/barefoot-strength-training/
https://www.popsugar.co.uk/fitness/Should-I-Lift-Weights-Barefoot-43835779

Bojové umění
https://keymartialarts.com/four-reasons-why-martial-artists-practice-barefoot/

Jóga
http://www.exhaleyoga.com.au/blog/2017/2/12/barefoot-yoga-why-is-it-done
https://www.stylecraze.com/articles/beneficial-reasons-to-do-yoga-barefoot/#gref

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Bosá chůze | Zdraví

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.