Odpovědi na nejčastěji kladené otázky – Zdraví (2. část)

23. července 2018

Článek navazuje na Odpovědi na nejčastěji kladené otázky – Zdraví (1. část)

Čerpala jsem ze stránek http://www.barefooters.org/barefoot-faq/ a přeložila pro vás pár odpovědí na nejčastěji kladené dotazy. Informace vypovídají ze zkušenosti bosochodců a nemají nahradit profesionální lékařské či právní rady.

13. Co mám dělat, když si něco zapíchnu do nohy?

Někdy si navzdory vší snaze dívat se, kam šlapeme, můžeme něco zapíchnout do nohy, například třísku, úlomky kovu či skla, trny nebo ostny. Všechny zmíněné věci jsou nepříjemné a bolestivé. Pokud je to možné, je nejlepší, když je odstraníte hned, jakmile si jich všimnete, jinak byste si je mohli zapíchnout hlouběji.

Pátráním na internetu objevíte spoustu metod, jak se takových věcí zbavit, ale tou nejjednodušší je použít pinzetu.

  1. Nejdříve postižené místo omyjte mýdlem a vodou a potom ho opatrně utřete.
  2. Sterilizujte pinzetu alkoholem.
  3. Uchopte konec třísky, úlomku, apod. a vytáhněte ho ven pod stejným úhlem, pod kterým jste si ho zapíchli do nohy.

Pokud už se tříska dostala pod kůži, vezměte si na pomoc jehlu.

  1. Nejdříve postižené místo omyjte mýdlem a vodou a potom ho opatrně utřete.
  2. Sterilizujte jehlu alkoholem.
  3. Najděte místo, kudy tříska pronikla pod kůži.
  4. Opatrně do něj zaveďte jehlu.
  5. Pomocí špičky jehly jemně nadzvedněte kůži.
  6. Pokračujte trochu hlouběji a pořád opatrně nadzvedávejte kůži, dokud neuvidíte třísku.
  7. Zdvihněte a přidržte kousek kůže překrývající konec třísky.
  8. Pomocí jehly zdvihněte konec třísky.
  9. Vytáhněte ji ven jehlou nebo pinzetou, jak jsme popsali výše.

Jakmile je tříska, úlomek apod. venku, omyjte místo znovu mýdlem a vodou. Pokud není zranění jen povrchové, tak ránu dezinfikujte a zakryjte náplastí aspoň na den, dokud se nezatáhne.

Může se stát, že si předmět zapíchnete příliš hluboko, a nedaří se vám ho vytáhnout, postižené místo krvácí nebo vás neustálé vrtání v ráně prostě bolí. Zkušení bosochodci zjistili, že v takovém případě je nejlepší nechat to být. Kůže má přirozenou tendenci zbavit se cizích předmětů. Pokud vás noha po došlápnutí bolí, někdy pomůže, když si místo zalepíte a počkáte, než si s tím kůže poradí. Můžete si nohu namočit do teplé lázně, do které přidáte epsomskou sůl. Tato lázeň kůži pomůže se třísky rychleji zbavit a také vám uleví od bolesti. Pokud vás však noha nepřestává bolet, bolest se zhorší nebo vám noha oteče, raději vyhledejte lékaře, abyste se ujistili, že se vám do rány nedostala infekce.

14. Jak na popraskané paty?

Tomuto tématu se věnuje článek Jak na popraskané paty

15. Nemůžu chytit nějakou nemoc?

V podstatě téměř žádné onemocnění nepronikne ochrannou kůží našich nohou, neprojde imunitním systémem a nenakazí tělo. I kdybychom se procházeli oblastmi, které jsou kontaminované patogenními bakteriemi, vystavení se něčemu a nákaza jsou dvě úplně odlišné věci. A dokud si nestrčíme nohy do pusy nebo se nedotkneme nohama jídla, které se chystáme sníst, šance, že bychom se nakazili nebo onemocněli prostřednictvím kůže nohou, která přijde do kontaktu s mikroby, je velmi malá.

Co se týká plísní, ty nepřežijí v suchu, na čerstvém vzduchu a slunci. Daří se jim na teplém, vlhkém a temném místě, například ve vnitřku bot. Proto lidé, kteří chodí pořád naboso, nikdy nedostanou plíseň. Připomínáme, že se to týká lidí, kteří chodí bosky pořád.

Ale i pro člověka, který může chodit naboso jen občas (z pracovních a jiných důvodů), je čas strávený bez bot nesmírně blahodárný a pomáhá v prevenci plísně. Čím víc času strávíte bosky, tím lépe.

Parazitem, který je často spojován s chůzí naboso, je měchovec. Většina lidí o něm neví nic nebo jen velmi málo, ale myslí si, že představuje obrovské nebezpečí pro bosé nohy. Není to pravda. Šance, že se chůzí naboso nakazíte měchovcem je prakticky nulová. Ve vyspělých zemích, které mají moderní kanalizaci, prakticky nehrozí nebezpečí, že bychom se prostřednictvím bosé chůze nakazili měchovcem.

Podle CDC (Centra pro kontrolu nemocí) se dá nákaze měchovcem předejít tím:

… že nebudeme chodit naboso v oblastech, kde se měchovec běžně vyskytuje a kde hrozí kontaminace půdy fekáliemi… Ke kontaminaci fekáliemi dochází na místech, kde se lidé vyprazdňují venku nebo používají lidské výkaly jako hnojivo.

A nejen to, i kdybyste narazili na oblast, kterou nějaký člověk nebo lidé použili jako venkovní toaletu, pokud nebyli nakažení měchovcem, a pokud tam jejich infikované výkaly neležely méně než 3 nebo 4 týdny, nemohli byste se nakazit.

A už vůbec se bosochodci nemusí bát, že se nakazí měchovcem od zvířat nebo z jejich výkalů. Ačkoliv některá zvířata mohou mít, a některá dokonce mají, měchovce, není to stejný typ, který může nakazit i lidi. Je sice pravda, že existuje jeden druh měchovce, který může nakazit psy nebo kočky, a jeho larvy mohou ve velmi výjimečných případech proniknout lidskou pokožkou (nevztahuje se to jen na kůži nohou) a způsobit kožní vyrážku nazývanou larva migrans cutanea, ale ne gastrointestinální infekci, která se vyskytuje při nákaze lidským měchovcem. K nákaze lidí zvířecím druhem měchovce se CDC vyjádřilo následovně:

Když se lidé prochází nebo sedí na pláži nebo zemi, kde se vykáleli infikovaní psi nebo kočky, psí nebo kočičí larva měchovce může proniknout kůží na noze nebo kdekoli jinde na těle a pohybovat se svrchními vrstvami pokožky. Pohyb larvy způsobuje svědění a zarudlé, vyvýšené kožní léze. Larva po pár týdnech zemře a příznaky ustoupí…

Nebylo zaznamenáno, že by chůze naboso v místech, kde se vyskytovaly výkaly jiných zvířat, jako jsou slepice, krávy, koně atd. způsobovala infekce, nákazu parazity nebo jiné zdravotní problémy.

16. A co veřejné toalety?

Na podlaze veřejných toalet se s největší pravděpodobností nevyskytuje nic, co by mohlo ublížit vám nebo vašim bosým nohám. Bosé nohy jsou stvořené k tomu, aby se dotýkaly země nebo jakéhokoliv povrchu, po kterém chodíme. A k tomu, aby naše nohy správně fungovaly a naše těla zůstala zdravá, není potřeba, aby byl takový povrch dokonale čistý či sterilní.

Nicméně, na základě toho, co se spousta z nás naučila, a co vídáme v televizi ve všech reklamách na antibakteriální prostředky, je pochopitelné, že se člověku nechce jít naboso na veřejnou toaletu. Ale kdyby na to nakonec došlo, nic se nám nestane.

I kdyby teoreticky existovala potenciální šance, že byste se mohli nakazit při kontaktu s podlahou toalet (opravdu tu žádné riziko není, mluvíme jen hypoteticky), riskovali byste mnohem víc, kdybyste měli boty. Bosé nohy se dotýkají pouze podlahy a ničeho jiného. Bosochodci se ze zásady nedotýkají svých nohou, pokud si je zrovna nechtějí umýt. Boty se dotýkají podlahy a všeho ostatního, co se válí na zemi, a přesto se nikdy nečistí. Navíc lidé sahají na boty holýma rukama, když se obouvají nebo vyzouvají, a potom se rukama dotýkají dalších věcí, včetně dalších částí těla, ostatních lidí, jídla, příborů apod. Bosé nohy se žádné z těch věcí nedotýkají, a proto je šance, že by bosé nohy rozšířily nějakou potenciální infekci v podstatě nulová.

Jediným oprávněným důvodem, proč se někomu nechce jít bosky na veřejnou toaletu, je prostě vlastní přecitlivělost, která je naprosto normální a pochopitelná.

Ale pokud jste naboso a potřebujete použít veřejnou toaletu, nejpraktičtější a nejbezpečnější, co můžete udělat, je prostě tam jít, nedělat si s ničím starosti a před odchodem si umýt ruce. Vaše nohy budou v pohodě a vy taky.

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Bosá chůze | Zdraví

DISKUZE

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.