Reflexologie

18. prosince 2021

Reflexologie (nebo také reflexní terapie) je jednou z nejpopulárnějších metod přírodní léčby. Využívá stimulaci tlakových bodů (hlavně na chodidlech), které mají v těle spustit přirozené léčebné a regenerační procesy. Tato metoda bývá často zaměňována s akupresurou. V obou jde totiž o působení na tlakové body, které si klade za cíl obnovení toku energie v těle a návrat k přirozenému zdraví bez pomocí chemických léků a invazivních zásahů. A obě jsou vhodným doplňkem západní medicíny.

Akupresura je tradiční čínská léčebná metoda, která využívá tlaku prstů na akupresurní body na povrchu těla.

Reflexní terapie využívá tlaku a masáž reflexních zón převážně na chodidlech.

Historie reflexologie

Staří reflexologie se odhaduje asi na 5000 let a její kořeny sahají k čínské medicíně. Ve své současné podobě je to však docela mladá metoda. Za jejím znovuobjevením koncem 19. století stojí Američan MUDr. William Fitzgerald. Poté ji dále popracovala Eunice Inghamová, která zmapovala zóny na chodidlech a jejich účinek na tělo.

Celostní přístup reflexologie

Reflexní body se nacházejí na různých částech těla (například na rukou a uších), ale na chodidlech jsou nejcitlivější, a proto jsou také nejúčinnější. Chodidla měla a mají v mnoha kulturách symbolický význam, protože nás spojují s Matkou Zemí. Díky našemu propojení se zemí se můžeme uzemnit a načerpat blahodárnou energii (viz článek Uzemnění neboli grounding).

Reflexologie je metodou, která používá celostní (holistický) přístup k lidskému tělu. Celostní medicína vnímá člověka jako celek, jako sjednocení těla, mysli a duše. Klade důraz na harmonii mezi jednotlivými aspekty. V reflexologii jsou chodidla tzv. mikromapou našeho těla. Každý bod na plosce nohou souvisí s nějakým orgánem či životní funkcí. S pomocí této mapy se dají lokalizovat jednotlivé orgány, tělesné systémy apod. a stlačování jednotlivých bodů umožňuje rozproudění energie v těle, uvolnění bolesti, navození relaxace a pocitu harmonie.

Reflexní terapie pomáhá s různými problémy:

  • Stresem či úzkostmi
  • PMS (premenstruačním syndromem)
  • Migrénami – může přinášet úlevu od bolestí hlavy a snížit spotřebu léků
  • Bolestmi zad – například s chronickými bolestmi beder
  • Roztroušenou sklerózou – předběžné výsledky studií naznačují, že reflexní terapie může pomáhat se zvládnutím motorických nebo senzorických symptomů roztroušené sklerózy

Pozitivní vliv reflexologie

Reflexní terapie může mít mnoho pozitivních vlivů na naše zdraví od zlepšení funkce nervů přes nárůst energie až po účinnější léčebné a regenerační účinky.

Zlepšení funkce nervů – Jak stárneme, nervová zakončení na mnoha částech těla ztrácejí svou citlivost. Reflexologie dokáže během jediného sezení stimulovat až 7000 nervových zakončení, a díky tomu pomáhá zlepšit jejich funkci a reakce na podněty.
Lepší prokrvení – Jedním z nejznámějších a ověřených přínosů reflexologie je efektivnější okysličení těla. Životně důležité orgány jsou zásobeny větším množstvím kyslíku, což zlepšuje jejich funkci a zrychluje metabolismus. Tím celkově přispívá k rychlejšímu hojení a obnovení poškozených buněk.
Rychlejší hojení – Kombinace zlepšené funkce nervů, lepšího prokrvení a harmonického fungování metabolismu vede k rychlejší obnově buněk a hojení ran. K efektivnějším léčebným procesům výrazně přispívá i skutečnost, že reflexní terapie ulevuje od bolesti.
Vylučování toxinů – Ukázalo se, že reflexologie pomáhá zlepšit funkci močového měchýře a zmírnit problémy močových cest. Díky tomu zlepšuje vylučování toxinů z těla a pomáhá předcházet celé řadě onemocnění.
Zmírnění bolestí hlavy – Spousta lidí používá reflexní terapii především ke zmírnění bolesti. Dokáže totiž pomoct se závažnými bolestmi hlavy a migrénami, protože uvolňuje napětí ve svalech, které tyto bolesti často způsobuje. Navíc ulevuje od stresu, který se v mnoha případech projevuje právě bolestí hlavy.
Léčba rakoviny – Ačkoliv reflexologie nemá přímou spojitost s léčbou rakoviny, bylo dokázáno, že pomáhá zmírnit vedlejší účinky chemoterapie. Pomáhá pacientům s rakovinou lépe spát, protože snižuje úzkosti, a může zmírnit zvracení a další často se vyskytující zažívací problémy.
Relaxace – Jedním z nejznámějších účinků je pocit uvolnění a zklidnění těla i mysli. Reflexologie se často používá při léčbě poruch spánku (například nespavosti).

Kdy se reflexní terapii raději vyhnout?

Nedoporučuje se pacientům s vážnými srdečními a cévními potížemi. Dále bývá jako kontraindikace považování těhotenství po umělém oplodnění, velmi vysoký krevní tlak, vážné ledvinové onemocnění, poruchy srážlivosti krve, otevřené rány na nohou nebo třeba křečové žíly v oblasti nártů.

Vědecké studie

Kdyby někoho zajímaly vědecké důkazy reflexologie, tak první vědeckou studii zveřejnili v roce 1993 v časopise Obstetrics and Gynecology (Porodnictví a gynekologie) lékaři Terry Oleson, Ph.D. a William S. Flocco. Pomocí reflexní terapie uší, rukou a nohou zkoumali zmírnění příznaků premenstruačního syndromu. Ženy trpící PMS, které absolvovaly reflexní terapii, zaznamenaly výrazné zlepšení, oproti ženám, které byly zařazeny do placebo skupiny.

V letech 2005-2010 probíhala studie zkoumající účinky reflexologie na pacientkách s rakovinou prsu, které podstupovaly chemoterapii. Pacientky měly menší problémy s normální chůzí, s chůzí do schodů a nákupem potravin. V porovnání s pacientkami v kontrolní skupině a s těmi, které absolvovaly předstíranou reflexní terapii, zaznamenaly také zmírnění dýchacích potíží. Během studie nebyly zjištěny žádné negativní vedlejší účinky reflexologie.

První návštěva u reflexního terapeuta

Na začátku si s vámi obvykle stručně popovídá o vašich zdravotních problémech (prodělaných a současných), aby se ujistil, že je pro vás reflexologie ta správná volba. Potom vám vysvětlí, jak terapie probíhá a funguje. Informuje vás, že není určena pro léčbu konkrétních nemocí a nemá nahradit lékařské ošetření. Možná vás také požádá, abyste podepsali souhlas. Nebojte se zeptat, když vás něco bude zajímat. Měli byste se v přítomnosti reflexologa cítit příjemně a nebát se s ním otevřeně komunikovat. Pokud terapeut není moc sdílný, nebo dokonce odmítá odpovídat na vaše otázky a nejeví zájem o vaše obavy, je to jasný signál, že je něco špatně. V takovém případě neváhejte sezení ukončit a najít si jiného reflexologa.

Podle vašich zdravotních problémů se reflexolog může věnovat vašim nohám, rukám nebo uším. Některé potíže se lépe řeší, když se zapojí všechny zmíněné části těla.
Pokud se rozhodne pro nohy, budete u toho sedět nebo ležet a vyzujete si boty a svléknete ponožky. Reflexolog vám může nohy nejdřív umýt a namočit je v teplé vodě. Potom prozkoumá vaše chodidla, jestli nemáte otevřené rány, vyrážky, kuří oka nebo bradavice. Zeptá se vás na bolesti chodidel nebo nohou, které by mohly v léčbě bránit. Sezení trvá obvykle v rozmezí 30-60 minut. Podle vlastního uvážení si můžete buď povídat, nebo jen tak odpočívat. O pozitivní účinky reflexní terapie nepřijdete ani v případě, že během ní náhodou usnete.

Nehledě na váš zdravotní stav (jestli váš trápí migrény, nevolnost nebo třeba bolesti zad) se reflexolog zaměří na celou plosku nohy. Začne od prstů a bude pokračovat dolů. Reflexní terapie zahrnuje použití různých technik na obou nohách (a někdy i na rukách a uších). Prostřednictvím všech reflexních bodů věnuje pozornost vnitřním orgánům a žlázám, svalům, kostem, nervovým uzlům a nervům. Pokud jste přišli s nějakým konkrétním problémem (třeba s migrénami), reflexolog se opatrně zaměří na oblast, která s ním souvisí. Přesto se postupně věnuje i všem ostatním reflexním bodům, protože v reflexologii jde o nastolení harmonie celého těla.

Reflexolog totiž stimuluje nervový systém, který se postará o harmonii a uvolnění. Nejde jen o zmírnění bolesti. Cílem terapie je uvést celé tělo do rovnováhy, takže bolest potom přirozeně odezní. Pokud reflexolog objeví bolestivé nebo napjaté místo, snaží se pomocí cíleného tlaku uvést tělo znovu do rovnováhy. Na konci sezení se k němu může vrátit, aby zjistil, jestli se bolest skutečně uvolnila.

Po reflexní terapii můžete cítit celou řadu věcí. Někdo se cítí naprosto zrelaxovaný, „lehký“ nebo pociťuje v těle jemné brnění. Někteří lidé cítí teplo nebo mají pocit, že jim tělem proudí energie. Lidé často popisují, že vnímají, jak jim energie proudí každým orgánem, svalem apod., a zároveň cítí, jak mezi sebou komunikují.

Mezi další přirozené reakce (fyzické a emocionální) patří:

  • Pocení rukou nebo nohou
  • Malátnost
  • Smích
  • Pláč
  • Zmírnění bolesti a nepříjemných pocitů
  • Žízeň
  • Pocit chladu
  • Kašel
  • Náhlá touha po spánku
  • Uvolněné svaly
  • Někdy se mohou objevit stahy svalů (bolest)

Znovu je potřeba zopakovat, že reflexologové nestanovují diagnózu.

Podle jedné z teorii reflexologie má tělo samo od sebe nastolit rovnováhu a uvést do chodu léčebné a regenerační procesy, jakmile se zbaví stresu. Pokud se vaše tělo nachází ve stavu extrémního stresu, reflexolog vám může doporučit jiného odborníka nebo lékařské ošetření, ale nikdy nestanoví diagnózu, ani vám nedá lékařské rady.

Většina reflexních terapeutů má vlastní uklidňující způsob, jak sezení zakončit (například jemné pohlazení nohy nebo ruky). Nejdůležitější je, abyste odcházeli s příjemným zážitkem.
Po skončení reflexní terapie nikam nespěchejte. Opatrně se vraťte zpátky do přítomného okamžiku. Až budete připraveni, můžete se obout, vzít si svoje věci a v klidu odejít.
Reflexolog vám může doporučit, abyste se napili, odpočinuli a v několika následujících hodinách věnovali pozornost svému tělu. Pokud se chcete na něco zeptat nebo máte nějaké obavy, měli byste mít možnost svému reflexologovi zavolat.

Po skončení reflexní terapie se u vás mohou objevit různé reakce. Většinou bývají velmi nenápadné, a proto si je lidé často ani nespojí s důsledkem terapie. Mnohé z nich jsou pozitivním znamením, že je sezení součástí léčebného procesu. Některé příznaky ukazují, že se tělo snaží nastolit přirozený stav harmonie. Obvykle přetrvávají 24-48 hodin.

Mezi další reakci na reflexní terapii patří:

  • Nárůst energie
  • Úleva od bolesti
  • Únava
  • Snazší průchod ledvinových kamenů
  • Zvýšená tvorba hlenu (nosního hlenu, vaginálního výtoku)
  • Kvalitnější spánek
  • Větší pohyblivost kloubů
  • Kožní vyrážka nebo pupínky (příznak vylučování toxinů)
  • Časté nucení na stolici, průjem (příznak očisty těla, vylučování toxinů)
  • Emocionální nebo psychická úleva (pláč)

Počet sezení závisí na vašem zdravotním stavu a důvodu, proč jste vyhledali pomoc reflexologa. Ale všeobecně se dá říct, že výsledky reflexní terapie jsou nenápadné a změny probíhají postupně. Proto zaznamenáte větší pozitivní změny, pokud na sezení budete chodit pravidelně (například jednou týdně po dobu šesti týdnů), než kdybyste šli na reflexní terapii jednou za půl roku.
Pokud máte nějaký konkrétní zdravotní problém nebo onemocnění, možná budete potřebovat častější sezení. Obvykle se ze začátku doporučuje jedno sezení týdně po dobu 6-8 týdnů a potom jedno za čtyři týdny na „doladění“.

Zdroje článku:
https://www.massagemag.com/science-reflexology-research-86595/
https://www.organicfacts.net/health-benefits/other/benefits-of-reflexology.html
https://www.takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/reflexology/what-can-i-expect-first-reflexology-visit

AUTOR

Martina Valentová

KATEGORIE

Zdraví

AKCE

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.

KURZY

Nevíme o žádné probíhající akci či kurzu.